Diesel budeme prodávat tak dlouho, dokud ho budou lidé kupovat. Odvážné prohlášení výrobce, tleskáme

Udržet výrobu dieselu přes všechny zákazy chce v roce 2023 notnou dávku odvahy a kuráže. Zejména pokud ten motor pracuje v SUV. A jeho výrobce zaslouží palec nahoru.

i Zdroj fotografie: Mazda
                   

Přísná omezení ze strany Evropské unie v oblasti spalovacích motorů vedou k tomu, že mnoho výrobců na jejich další vývoj v podstatě rezignovalo a snaží se co nejdřív přejít na úpnou elektromobilitu. Proč za drahé peníze vyvíjet a vyrábět něco, co budeme moci za pár let „hodit do popelnice“, velmi mírně řečeno. Přesto se najdou výjimky, které nejen že vyvinou spalovací motor, ale dokonce se pustí do zhmotnění všech zlých snů všech ekologů: velkoobjemového dieselu. A míní jej vyrábět tak dloho, jak to jenom půjde. Pojďme se na ty rebely podívat společně.

Turbodiesel a nafta? Pro EU cosi jako ďáblovo stvoření

Protože diesel je v očích ekologů, ekologických aktivistů a euroúředníků čímsi tak nečistým, nevhodným a zastaralým, že si v podstatě nepřipouští, že by se nějaký ještě mohl „od nova“ vyrábět. A dokonce, považte, splnit normu EURO 7. Protože jestli je výše popsaná skupina ochotna vzít alespoň nepatrně na milost, jsou to spíše zážehové motory. Ale „ropák“? Smrdutý naftopalič? Něco jako TDI? Vždyť kvůli TDI a Dieselgate vlastně celý odpor ke všemu spalovacímu vznikl. To ještě někdo chce vyrábět?

Mazda sebrala recept BMW, vysmála se Muskovi a přichází s třílitrovým šestiválcem. Na naftu. Elone, koukej!

Chce, a dokonce se tím ani netají. A dokonce si dovolil být tak „drzý“, že celý vývoj dotáhnul do konce a do sériové výroby, a jeho nový 3,3litrový šestiválec je jednou ze dvou hlavních pohonných jednotek v prémiovém SUV, které míní dodávat po celém světě. A, považte podruhé, lidé mu za to ještě tleskají. Neslýchané. Ještě víc neslýchané je pak to, že mnoho z těchto zákazníků volí právě onen diesel pod kapotou: zkrátka proto, že se jim líbí jeho výkonové parametry. A možná taky tak trochu z trucu.

Inspirace u bavorského výrobce, který to už tak trochu vzdal

Kdo se jen trochu vyznáte v autech, poznali jste myslím zcela neomylně, o jakém výrobci, jakém motoru a jakém modelu automobilu právě píšu. Pochopitelně, je to Mazda a její nový, šestiválcový turbodiesel v novém SUV CX 60. Které hned při jeho premiéře Mazda uvedla s tím, že pod kapotou bude jedno velké překvapení. To tedy bylo. Mnoho nadšenců do všeho automobilového tehdy tuším uznale vydechlo a pokývalo hlavou, jací to v Japonsku ještě existují frajeři.

iZdroj fotografie: Mazda

Kteří se pustí na tenký led nového dieselu, všem omezením ze strany EU navzdory, a dokonce si tak trochu vypůjčí „zadání“, které kdysi proslavilo BMW. Kdysi. Protože řadový šestiválec o objemu 3 litry byl dlouhý čas poznávacím znamením pokroku z Mnichova. A vozy, jenž se pyšnily označením „330d/530d“, později už jenom „30d“ byly brány za vrchol techniky a skvělou kombinaci opravdu dostatečných výkonů a skvělé spotřeby v jednom jediném motoru.

„Budeme diesely vyrábět tak dlouho, dokud je budou zákazníci chtít“. Super

Kdeže ty loňské sněhy ale jsou. BMW se vrhlo na elektrifikaci v maximální míře, kdysi nemyslitelné tříválce se zabydlely pod kapotami jejich vozů, které pomalu, ale jistě směřují tam, kde je EU chce vidět: u nabíječek. Naopak Mazda, která byla často nositelem pokroku a novátorských řešení se náhle, „pěkně po staru“, upsala „řadové šestce“ na naftu. V roce 2023. A míní jí vyrábět tak dlouho, jak to jenom zákazníci budou chtít.

Mazda jako BMW? Zbrusu nový model se Bruselu nebojí, má pohon zadních kol a výkonný naftový motor

Jak totiž v rozhovoru pro magazín Car Expert prohlásil Mitsu Wake z Mazdy, který je zodpovědný za výrobní program CX-90, “Pokud zákazníci chtějí naftu, pak pokud dokážeme efektivně plnit emisní normy, rádi bychom dieselové motory nabízeli co nejdéle.“ Co k těmto slovům dodat? Možná jen potlesk za odvahu. Jak to vidíte vy? Necháte si také váš spalovací motor tak dlouho, jak to jenom bude možné? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Také si necháte spalovací motor tak dlouho, jak to jenom bude možné?

Zdroj: Car Expert
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články