Kdo má TDI, raduje se. Řidiči s naftovými motory od koncernu VW dostanou odškodnění přes 60 000 Kč

Majitelé naftových motorů koncernu Volkswagen se mohou radovat. Další soud přiklepl desítkám tisíc poškozených milionové odškodnění.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Řidiči, respektive majitelé naftových aut, zasažení v kauze s úpravami softwaru řídících jednotek, mohou podle všeho počítat s obrovským odškodněním. Podle posledních zpráv Volkswagen souhlasil, že vyplatí 226 milionů eur britským řidičům, kteří se cítí poškozeni skandálem s úpravami motorů. A kteří podnikli za tímto účelem právní kroky. Detaily jsou ve speciální tiskové zprávě „Skupina Volkswagen a žalobci dnes dosáhli smírného řešení.“

Řidič se radují, dostanou odškodnění

Poškození se mohou začít radovat. Dohoda řeší zhruba 91 000 nároků vůči různým subjektům skupiny VW v rámci hromadné žaloby v Anglii a Walesu. Kromě oznámené částky počítá koncern s podílem na soudních poplatcích a dalších výdajích a souvisejících nákladech. V celém Spojeném království bylo v rámci takzvané Dieselgate postiženo asi 1,2 milionů vozů. Nejvyšší soud v Londýně rozhodl už v dubnu 2020.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tehdy padlo jasné , že Volkswagen skutečně implementoval nelegální software. A porušil evropské nařízení o automobilech prodávaných ve Spojeném království v souvislosti se znečištění a emisemi NOx. Podle výše jmenované zprávy neznamená verdikt „přiznání odpovědnosti, příčiny nebo ztráty,“ má jít o to, aby „smírné urovnání bylo nejpřiměřenějším postupem.“ Dieselgate vedl v mnoha zemích k soudním řízením.

Peníze pro lidi, vězení manažerům

Celková bilance kauzy je Volkswagen přes 30 miliard EUR. Většinu z této těžko představitelné sumy musel koncern zaplatit zákazníkům v USA. V roce 2017 tam došlo k dohodě mezi koncernem Volkswagen a americkou vládou o narovnání. Mimochodem kromě toho, že automobilka musí platit odškodnění, „padaly hlavy“ v nejvyšším vedení firmy a někteří její manažeři byli dokonce odsouzeni k pobytu ve vězení.

iZdroj fotografie: abcMedia

My se na poslední zprávy z Velké Británie můžeme dívat jako na precedens, jako na možný signál pro majitele postižených aut u nás. Jednoduchou matematikou docházíme k tomu, že uhradí-li ve Spojeném království Volkswagen 226 milionů EUR 91 000 řidičům, je to v přepočtu lehce přes 60 000 Kč. S takovou částkou by tedy mohli teoreticky počítat i majitelé aut u nás.

Co myslíte, dočkají se peněz i majitelé v ČR?

Zdroj: Mirror
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články