Dieselové motory zase zdražují, ale proč tomu tak ve skutečnosti je?

Proč jsou dieselová auta v nákupu obvykle dražší, a jaké mají benefity? To jsou otázky, na které už spoutá lidí hledala odpověď. Pojďme se na to podívat podrobněji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Popularita dieselových motorů neklesá, i když by mnoho lidí očekávalo něco úplně jiného. Zákazníky neodradí ani jejich poruchovost a skutečnost, že nejsou moc vhodné pro jízdu ve městě. Tento pohon má obrovské množství fanoušků, kteří se pravděpodobně jen tak nafty nezbaví …jenže když to neudělají sami, připraví je o ně EU.

Proč se to děje?

Mnoho řidičů se diví, proč musí za vznětový motor platit více než za benzinový. Odpověď je však velmi jednoduchá: diesel je mnohem komplikovanější pohonná jednotka, a vyžaduje tedy mnohem více složitějších ústrojí a zejména pak vývoj kvůli neustále se zpřísňujícím emisím. Ve výsledku tak spolkne nový dieselový vůz více financí než benzinový, což se musí později někde projevit, respektive to zaplatí zákazníci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příplatek za dražší dieselový motor lze postupem času získat zpět. Vše, co potřebujete, je pravidelně jezdit autem a v příštích letech se vám ukáže, že příplatek za vznětový motor byla vážně dobrá koupě, jelikož je nafta stále levnější než benzín. S naftovým motorem je navíc možné dosáhnout mnohem nižší spotřeby paliva než u benzinových motorů, což ocení nejeden řidič.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je zajímavé, že u nových automobilů je takový rozdíl mnohem větší. V případě ojetých se však trend mění a dieselový motor je levnější než zážehový. Zde už ale nezaleží jenom na stáří vozidla, ale do značné míry i na počtu najetých kilometrů. Jedním z největších strašáků je u dieselových motorů turbodmychadlo, jehož oprava či výměna nemusí být nejlevnější.

Jak se tedy rozhodnout?

Obecně lze říci, že čím starší nafta, tím větší problémy, a hlavně vyšší výdaje. Neplatí to však vždy, vše se hodně odvíjí od stylu jízdy, pravidelného servisu, a o jaký automobil se jedná. Některé jsou přímo pověstné svou poruchovostí už z výroby, jiné naopak vydrží cokoliv. Ačkoli mají tyto pohonné jednotky mnoho výhod, najdou se stejně tak i nevýhody. A ty bohužel mohou zasáhnout do rozpočtu zejména toho, kdo nedokáže přizpůsobit jízdu naftovému motoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výhody dieselových motorů

  • Nižší spotřeba pohonných hmot
  • Cena automobilu klesá pomaleji
  • Poradí si s vyšší zátěží
  • Má delší životnost (zálež i na turbu)
  • Levnější cena paliva

Nevýhody dieselových motorů

  • Obvykle vyšší pořizovací cena nových vozů
  • Citlivost na klimatické vlivy
  • Nehodí se na krátkodobé popojíždění
  • Vyšší hlučnost

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná