Dodržovat pravidlo 2 nebo 3 sekund? To záleží na tom, kam jedete!

                   

Počet vozů na našich silnicích se zvyšuje a to samozřejmě znamená i možné riziko nebezpečnosti. Ve vyhlášce najdete řadu nařízení, které by měl každý řidič respektovat. Mezi nimi nechybí ani bezpečná vzdálenost mezi vozidly. Jak má být velká? Neměřte ji na metry, ale na sekundy.

Proč právě na sekundy a ne na metry?

Odpověď je jednoduchá. Rozdíl je ve vaší rychlosti. Pokud pojedete pomalým tempem v koloně, plně vám postačí jenom pár metrů vzdálenost. Když však pojedete na dálnici, je stejný počet metrů velmi rizikovou vzdálenosti. Právě proto se optimální vzdálenost počítá na vteřiny, které jsou univerzálním pomocníkem při jakékoliv rychlosti, na jakékoliv silnici.

Jak zjistit správnou vzdálenost?

Je jenom málo silnic, kde jsou nakresleny pomocné značky, které vám mohou říci, zda jedete v bezpečné vzdálenosti, nebo nikoliv. Jak tedy zjistit, zda je vaše vzdálenost správná? Zaměřte se na jakékoliv prvky u silnic. Mohou to být patníky, stromy, zastávka, nebo cokoliv jiného. Jakmile k tomuto budu dorazí vozidlo před vámi, zapněte pomyslné stopky. Když k budu dorazíte vy, měla by hodnota ukazovat kolem dvou sekund. Pokud je to méně, nedodržujete bezpečnou vzdálenost.

Ne všude platí 2 sekundy

U nás jsou doporučovány právě 2 sekundy. I když se to může jevit jako velká vzdálenost, nezapomínejte na to, že ve stovce za tento čas ujedete celých 50 metrů. Stačí chvíle nepozornosti a menší vzdálenost může znamenat karambol.

Pozor také na to, kam se chystáte se svým vozem. Zatímco v řadě zemí se doporučuje odstup právě 2 sekund, jsou i takové, kde se doporučuje odstup větší. A je to hned jeden z našich sousedů. Konkrétně potom Polsko, kde je doporučováno nechat si odstup ještě o něco větší. A to konkrétně na časový úsek v délce 3 sekund. Pokud nechcete riskovat postihy, doporučujeme si zjistit, zda určité výjimky nejsou v dalších zemích, kam se hodláte vydat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články