Elektromobil za méně než 500 tisíc Kč: Dongfeng Nammi je totální revoluce v Čechách. Kam se hrabe Tesla

Nový Nammi s pořadovým číslem 01 a zázemím koncernu Dongfeng přijíždí na český trh. Krom atraktivní cenovky nabídne i špičkové technologie.

i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
i Zdroj fotografie: Nammi
Dalších 9 fotografií
Dalších 9 fotografií
                   

Dongfeng je v Čechách již velmi solidně „zabydlená“ značka čínských automobilů s vlastní sítí prodejen i servisů. Jejich importér, společnost Plastonic s.r.o. přiváží českým motoristům postupně další a další modely, ať již jde o kompaktní Glory 500, SUV střední třídy Fengon nebo designově mimořádně zdařilé T5 EVO v benzínové i elektrické verzi až po MPV U-Tour a užitkové automobily EV 18 a EV 200. Opravdu revoluční produkt však dorazí v dohledné době – a jmenuje se Nammi. Pojďme se na něj podívat společně.

Mateřský Dongfeng jako záruka moderní konstrukce

Dongfeng je druhá největší čínská automobilka s více než padesátiletou historií. Její specifikum spočívá mj. v neustálé tvorbě „sublabelů“, neboli podznaček, kdy každá pokrývají určitý segment trhu. Španělský SEAT má kupříkladu svoji Cupru, zahrnující sportovní a designově laděné modely, Dongfeng vlastní takové značky jako Forthing, Fukang, Fengon, Aeolus a M-Hero. A nyní k nim přibylo Nammi, se specializací na malé automobily s cílem ročního prodeje 400 000 kusů.

iZdroj fotografie: Nammi

První model Nammi se (nepřekvapivě) jmenuje 01. A je výjimečný tím, že by měl mít mít tzv. solid state baterii, neboli baterii s pevným elektrolytem, schopnou rychlého dobíjení a relativně dlouhého dojezdu. A prostorově i hnotnostně úspornější, než jsou nynější Li-Ion baterie do elektromobilů. Jméno „Nammi“ mimochodem znamená v čínštině cosi jako „nano“, zkrátka malé. To „m“ navíc má cílit na mezinárodní trhy a evokovat anglické „name“, stejně jako třeba německé „Nahmen“.

Výkon je na malé auto více než dostatečný

A mělo by také, dle marketérů, evokovat osobní, bližší vztah s vozidlem. Ale víme dobře, jak to s těmi marketéry a lidmi od reklamy občas bývá. Podstatně zajímavější je to, že Nammi bude mít motor o výkonu 119 kW a bude stát na zcela nové elektro platformě, kterou Dongfeng míní využívat i pro další modely. A která umožňuje zástavbu zmíněných polovodičových baterií, zde konkrétně v sodíkovém provedení. Nabití na 200 km dojezd by se mělo stihnout do 8 minut. To zní hodně slibně.

Bateriová revoluce je tady: Dojezd 700 km, dobíjení za 10 minut, dostupné již tuto zimu. Elektromobily (z)vítězí

Navíc bude podporovat funkci externího vybíjení, známější také pod označením V2L. Baterie v elektromobilu tak zastane roli jakési velké powerbanky, schopné napájet elektrospotřebiče, dobíjet notebooky nebo fotoaparáty. Nammi zatím neuvedl další podrobnosti o své baterii, jeho dřívější aplikace této technologie však zahrnovala polovodičovou baterii v sedanu Dongfeng Aeolus E70. Kde disponovala energetickou hustotou 157 Wh/kg. To je pořád méně, než u Li-Ion baterií (kolem 200 Wh/kg), je to ale bohatě vyváženo rychlostí dobíjení a menšími rozměry.

Skvělá cena za nový EV s novým typem baterie

V interiéru nabízí Nammi 01 klasický „mix“ moderních elektromobilů: menší LCD panel coby přístrojovou desku, doplněný velkým displejem pro ovládací prvky a infotainment automobilu, stavitelný dvouramenný volant, ovládání jízdních režimů pod volantem a možnost bezdrátového dobíjení telefonů. Provedení interiéru je u předprodukčního vzorku, který vidíte na fotografiích na malý, levný automobil poměrně působivé a odkazuje na zkušenosti a možnosti mateřského Dongfengu.

iZdroj fotografie: Nammi

A nyní to nejdůležitější: Dovozce Plastonic s.r.o. zatím neoznámil přesnou cenu, za kterou bude Nammi 01 v prodeji, nicméně měla by být nižší než 500 000 korun. Dostáváme se tak pod psychologickou hranici půl milionu, která začíná dělit levné nové automobily od těch dražších. A současně pod cenu, za kterou se dosud nový elektromobil (navíc s novou baterií s rychlým dobíjením do 10 minut) v podstatě nevyskytoval. Jaký tedy bude Nammi 01? Necháme se překvapit v testu.

Jak to vidíte vy, zlákala by vás takto nízká cena a dobíjení za několik málo minut na nový elektromobil? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Galerie

Dalších 9 fotografií
Dalších 9 fotografií

Zlákal by vás elektromobil za tuto cenu?

Zdroj: DF Motor
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články