Nová dopravní značka se sprostým znakem trápí řidiče. Za nedodržení povinnosti hrozí pokuta 3 000 Kč

Dopravní předpisy jsou nekompromisní a neznalost nové značky může přijít na vysokou pokutu. Vulgární symbol zvýhodňuje jednu skupinu řidičů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V poslední době přibyly do silničních předpisů nové zákony, čeká nás změna díky novele, která vstoupí v platnost 1. ledna 2024. Nejvíce asi řidiče trápí změna bodového systému. A fakt, že je tam nenápadně zakotven princip „dvakrát a dost“ u nejhorších přestupků. Kdo spáchá dva nejvíce trestané přestupky, automaticky přijde o řidičák. Sledovat změny v legislativě není jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Zákony se mění, od 1. ledna 2024 se změní bodový systém

Zvlášť, když za neznalost může řidič dostat vysokou pokutu. A k tomu je tady fakt, že v zahraničí platí odlišné zákony a ten, kdo cestuje, je musí znát. Nové předpisy a povinnosti na silnicích mohou více zatížit tisíce a tisíce řidičů a bez aktivního sledování změn a novinek nemá motorista šanci vědět, co mu na silnicích hrozí za postihy. Třeba 3 000 Kč jako pokuta za ignorování nové dopravní značky.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jak bylo řečeno, dopravní předpisy, zákony a pravidla se mění nejenom u nás. Nutně se musíme zabývat zcela novým druhem značky, který se objevil na francouzských dálnicích u měst jako Paříž, Grenoble, Lyon, Nantes, Štrasburk a Rennes. S tím, že i další města plánují využití tohoto dopravního značení. Nová značka má jednoduché schéma, je to modrý čtverec s bílým kosočtvercem. Označuje pruhy vyhrazené pro spolujízdu.

Dopravní značka je nečitelná. Jestli platí je podle zákona jasné, zda hrozí pokuta také

Jinak řečeno to znamená, že takto označené pruhy nemůže používat každý řidič. Platí to jen pro vybranou skupinu motoristů. Nová pravidla platí pro pruhy, tedy označuje jízdní pruhy, které jsou vyhrazeny pro taxíky, veřejnou dopravu, elektromobily a vozy s alespoň třemi cestujícími. Motorkáři mohou využívat tyto pruhy pouze ve dvou, tedy se spolujezdcem. Důležité je také to, že elektrická vozidla musí mít speciální nálepku Crit’Air s nulovými emisemi, aby mohla jet v pruzích označených kosočtverci.

Porušení pravidel a nedodržení značky přijde na tisíce Kč

Porušení těchto pravidel a neoprávněné používání pruhů s bílým kosočtvercem může mít za následek vážné problémy pro řidiče. Francouzské předpisy stanoví pokutu ve výši 3 000 Kč v přepočtu z eur. A pozor, pokuta nepřijde jen tehdy, když by řidiče zastavila policejní hlídka a řešila s ním věc na místě! Ve Francii používají i tzv. „inteligentní kamery“, které dokážou přesně zaznamenat počet cestujících v autě. Takže postih přijde sám a automaticky na adresu majitele vozidla.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Proč tahle celá věc? Cílem nového opatření je podpořit sdílené cesty a spolujízdu tak, aby se snížila intenzita silničního provozu, a tím i emise výfukových plynů. Jinak řečeno, toto vše by mělo přispět k ochraně životního prostředí. A nejde to bez násilné protekce, majitelé elektromobilů mají zvláštní privilegia! Mohou používat pruhy označené kosočtverci i bez spolujezdce. U nás jízdu v pruzích stanovuje zákon a zatím u nás nic jako povinnost jezdit v některém pruhu ve více lidech neplatí. Zatím.

Měly by u nás také být značky s kosočtverci?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články