Dostupný a nejbezpečnější způsob mytí motoru automobilu svépomocí

                   

Každý motorista ví, že se motorový prostor špiní rychle: naše silnice jsou zkrátka špinavé. Zvláště v zimní sezóně, kdy je na vozovce více chemikálií, kaluží, případně bláta nebo špinavého sněhu, se i motor nového vozu rychle zanese spoustou nečistot. Zastánci mytí motoru říkají, že se zde hromadí různé chemikálie, které motoru škodí, a kromě toho je potřeba odstranit nečistoty, aby nedocházelo k přehřívání. Silná vrstva špíny nevede k ničemu dobrému.

Debata o potřebě mytí motoru a jeho důsledcích je stejně nekonečná jako bitva mezi zastánci benzínových a naftových motorů. Mezi řadou řešení a možností se ovšem nachází jedna, která si opravdu zaslouží pozornost. Určitě platí, že je nebezpečné důvěřovat v tomto ohledu samoobslužným myčkám. Nastříkání studené vody na rozžhavený motor se rovná jeho smrti. A to nemluvíme o vniknutí vody do baterie a prvků automobilové elektroniky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak to tedy udělat chytře, s maximální péčí a s minimálními ztrátami? Motor se nechá vychladnout, nepoužije se žádná voda a samotný postup bude trvat nejméně dvě hodiny. Budete potřebovat starou láhev s rozprašovačem, hadry, kartáč s dlouhou rukojetí a litr petroleje. Pokud si na to troufnete sami, budete pracovat s rozpočtem asi 120 korun.

Nejprve počkáme, až se rukou bezbolestně dotkneme studeného motoru. Poté nalijeme petrolej do lahve s rozprašovačem a nastříkáme ji na malou – ne více než třetinu – část motorového prostoru. Tu pak myjte postupně a přecházejte z jedné „postižené oblasti“ do druhé. Poté kartáčem pomůžeme „chemii“ vyrovnat se s nejšpinavějšími oblastmi a hadrem odstraníme již rozpuštěné stopy po našem zásahu. Berte, prosím, na vědomí, že kapky petroleje, které spadly na lakované prvky karoserie, musí být rychle odstraněny: koneckonců je to rozpouštědlo, které může dělat skvrny a způsobit korozi laku.

iZdroj fotografie: Freepik

Poté, co projdete celým motorovým prostorem a odstraníte různé skvrny od oleje a bláta, musíte chvíli nechat auto s otevřenou kapotou, aby se odpařil petrolej.

Tento způsob čištění motoru je nejen absolutně neškodný, ale také užitečný pro pohonnou jednotku a umožní motoru žít mnohem více, což jeho majiteli přinese jen radost. Každoročním provedením podobného postupu můžete dosáhnout nejen vizuálního potěšení z čistoty motorového prostoru, ale také ušetřit rozpočet. Koneckonců, samotná operace stojí o něco méně než oběd v restauraci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články