Ze dne na den se vyjasnila nová silniční pravidla v EU. Nutno vědět, jinak přijdete o body a zaplatíte pokutu

Evropské státy upravily pro letošní rok mnoho předpisů, regulí a vyhlášek, při jejich porušení hrozí pokuty. Zahraniční řidiči je musí respektovat.

i Zdroj fotografie: BrokenSphere / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Sezona letních dovolených se blíží a tisíce lidí vyjedou zanedlouho automobily ze svých domovů do prázdninových destinací. V mnoha státech Evropy došlo k určitým změnám v předpisech a je nutností, aby o nich každý motorista věděl. Novinky se týkají nejenom cestování autem, ale také ve vlacích a dalších dopravních prostředcích. Neznalost neomlouvá a může provinilcům proti pravidlům přinést nemalé potíže a vysoké pokuty.

Dovolená v roce 2023 v Evropě podle nových pravidel

Pozor si musí dát motoristé, kteří dojedou například do hor osobním autem, přivezou si jízdní kola a budou chtít pokračovat vlakem. Aby bylo možné vzít s sebou jízdní kola, musí být známá kapacita míst pro kola, aby je bylo možné také přepravovat. Zmíněné cestování vlakem dozná změn ve vztahu k postiženým osobám. A to od 7. června 2023, kdy budou v celé Evropské unii platit širší práva cestujících.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Posilují se například práva osob se sníženou pohyblivostí. Jde o právo na pomoc při nástupu a výstupu ze všech vlaků. Regionální doprava z toho byla zatím vyloučena. Platba kartou je dnes samozřejmostí všude v Evropě, ovšem pozor, funkce Maestro bude u mnoha karet odstraněna 1. července 2023. Doposud byla tato funkce potřebná k výběru peněz v zahraničí německými kartami nebo k placení v obchodech. Už od konce minulého rok platí v Rakousku razantnější změny v pravidlech silničního provozu na ochranu cyklistů, chodců a dětí.

Cyklisté nade vše, pozor na vzdálenost při objíždění

Stejně jako v Německu lze předjíždět cyklisty pouze s bočním odstupem minimálně 1,5 metru v zastavěném území a 2,0 metru mimo zastavěné území. Rakouská policie umí být nesmlouvavá! Velká obezřetnost platí při objíždění vozů MHD. V místech autobusových a tramvajových zastávek je povolen průjezd automobilů pouze ze strany, kde cestující nenastupují a nevystupují. Pokud jsou dveře autobusu a tramvaje již zavřené, auta mohou tuto stranu znovu projet rychlostí chůze. V ulicích, které se nacházejí v těsné blízkosti škol, je ve dnech školního vyučování v určitých časech zakázán pohyb motorových vozidel.

iZdroj fotografie: Jojo659 / Creative Commons / CC-BY-SA

Ve Francii letos vznikají různé ekologické zóny. Do nich mohou jezdit jen auta s odpovídající nálepkou. Od 1. července 2023 mohou do ekologické zóny ZFE-m v Paříži vjet pouze automobily a obytné vozy do 3,5 tuny, které mají oranžovou ekologickou nálepku Crit’Air 2. Od ledna lze do oblasti Montpellier jezdit pouze s Crit‘ Air 4 a již ne s Crit’Air 5. Známky lze objednat například online už před jízdou z pohodlí domova. Ekozóny Nice a Toulouse jsou od roku 2023 zavedeny trvale pro všechna vozidla. V Německu je třeba v mnoha městech zelená plaketa.

V mnoha městech vznikají zóny, potřebná je povolenka

Přísnější pokuty čekají řidiče za porušování předpisů ve Štrasburku a 33 přidružených obcích. Itálie, to jsou hlavně Benátky, kam míří turisté za nádhernými městskými kanály. Návštěva už nebude zdarma, má se platit vstupné šest eur na den. Zavedení se ale neustále posouvá, je třeba sledovat, kdy reálně vstoupí v platnost. Tak jako tak se vyplatí sledovat před cestou do zahraničí tamní vyhlášky, místní autokluby na jejich webech, zprávy ministerstva zahraničí.

Kam pojedete letos na dovolenou?

Zdroj: ACE.DE
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články