Drobné škrábance u klik dveří lze odstranit i svépomocí

                   

S každým vstupem do našeho auta si ho nevědomky ničíme. A to ve chvíli, kdy vezmeme za kliku a rozhodneme se otevřít dveře, abychom nastoupili dovnitř. A je jedno, zda se jedná o místo řidiče, nebo místo spolujezdce, nebo zadní sedadla. Jakmile vezmeme za kliku, můžeme vytvořit na karoserii poměrně výrazný, někdy i hluboký škrábanec.

Problém je častější, než se zdá

I když se to nezdá, jde o poměrně známý problém. Stačí, když se půjdete podívat ke svému vozu, na oblast klik. Karoserie v oblasti pod klikou bude čítat i desítky různě velkých a různě hlubokých škrábanců. A všechny zde vznikly jenom vaší vinou, aniž byste si to dost možná uvědomili.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vytvořit škrábanec na tomto místě je přitom poměrně jednoduché. Stačí vzít za kliku a je tam. Jak se tam dostane? Klidně ho můžete způsobit svým nehtem. Pokud jste žena a máte na nehtech různé ozdoby v podobě kamínků, jde to ještě snadněji. A co teprve takové prsteny. Zlato, stříbro nebo chirurgická ocel jsou mnohem pevnějším materiálem než lak karoserie. A tak stačí krátký rychlý pohyb a je to – o jeden škrábanec více.

Prevence je základ

Než se podíváme na to, jak se dají škrábance na tomto místě efektivně odstranit, je třeba dotknout se prevence. Právě vaše obezřetnost zajistí, že následující kroky nebudete nikdy potřebovat, jelikož škrábanců v oblasti klik bude minimum. I když nosíte prsteny, můžete dveře otevřít tak, aby škrábanec nevznikl. Ještě lepší je otevírat dveře tou rukou, kde prsteny nebo ostré nehty nemáte. A tím stoprocentně nejlepším řešením je koupit si auto, kde se vám dveře otevřou sami. Takových modelů je však jenom pár a vzhledem k ceně to asi nebude nejlepší rada.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

A tak se musíme vrátit k tomu, že se škrábance čas od času mohou objevit a budete řešit jejich odstranění. To je překvapivě snadné. Stačí jenom trocha času a také dostatek pečlivosti.

Místo důkladně očistěte

Jako první je třeba prostor za klikou, který je poškrábaný, důkladně očistit. Pamatujte na to, že zde nejsou jenom škrábance, ale je zde i usazené špína, stejně jako mastnota. Jako první proto odstraňte klasické nečistoty. Potom se pusťte do odmaštění daného místa. Použijte silné přípravky, které se však mohou využívat i na karoserie aut a nehrozí její poškození.

Aplikujte leštěnku

Nyní na dané místo aplikujte leštěnku. Možných variant je na trhu více než dost. My doporučíme koupit tu kvalitní, nejlépe potom takovou, která je určena i na odstranění možných škrábanců. To je produkt přesně pro vás. Jelikož se aplikace může lišit, doporučíme zde postupovat přesně podle návodu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Co bude stoprocentně společné u všech produktů, to je rozleštění. Tady používejte houbičku, stejně jako i hadřík z mikrovlákna. Nejlepší jsou jemné krouživé pohyby do doby, než se leštěnka dokonale rozleští a nebude vidět. Pokud jsou rýhy hlubší, počítejte s tím, že celý postup bude třeba klidně i dvakrát nebo i třikrát opakovat.

Existují i ochranné samolepky

Na závěr dodejme, že většina lidí dané škrábance nevidí jako velký problém. Auto je pro ně spotřební zboží a dopravní prostředek a tato drobná poškození ke každodennímu používání prostě patří. Potom je tu ale skupina, pro kterou jsou škrábance nežádoucí. Pokud do ní patříte, chceme zmínit, že existují i speciální ochranné samolepky za kliky dveří auta. Ty se na konkrétní místo chrání. Dodejme však, že vzhledem ke svému tvaru a své barvě, která nemusí přesně odpovídat vaší karoserii je otázka, zda není lepší čas od času počítat s nějakým škrábancem a toho se následně zbavit jednoduchým leštěním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články