75letý důchodce naměřil rychlost 351 km/h v Nissanu GT-R. Argumentoval tím, že mu rychlá jízda prodlužuje život

Nedejte na první dojem. Někteří řidiči vás dokáží fantasticky překvapit. A tenhle jinak obyčejný děda je toho jasným důkazem. Jeho láska ke sportovnímu vozu je dechberoucí.

i Zdroj fotografie: S vědomím Stefan Kotze Media
                   

Pro některé lidi je jejich vysoký věk velký problém. Řada důchodců rezignuje na nějaké nové zážitky a adrenalin je pro ně často neznámé slovo. Především seniorky počítají každý jednotlivý rok navíc a diví se mužům, že stejnou záležitost vůbec neřeší. Vždyť je to jen číslo. A i když už to může znít jako extra velké klišé, každý je přece tak starý, na kolik se sám cítí. Patrně přesně tak vnímá svoje stáří tenhle starý pán ve videu, kterému je již 75 let, a přitom nemá problém vyrazit na letiště a prohnat zde svoji milovanou káru rychlostí 351 km/h. Ano, čtete správně. Také už si lámete hlavu s tím, jaký stroj má konkrétně ten starý pán v garáži?

Onen zajímavý senior se jmenuje Barry. A na videu nás fascinovalo, jak kontrastně působí ve smyslu začátku a závěrečných záběrů. Nejprve byste si řekli: „Co je na něm zajímavého?“ Vždyť vypadá, že žije naprosto obyčejně. Je to jen unavený starý člověk, který bydlí celkem tuctově. Nespěchá domů vozem z nákupu, jezdí si v nezajímavé staré Hondě, a když z ní vystupuje, je slyšet, že mu to fyzicky kapku činí problém. Co by mohl tento děda ve videu ještě předvést za zázraky?

iZdroj: S vědomím Stefan Kotze Media

Poklad v garáži s 1 200 koňmi

No vážně, tipli byste si, že se starému Barrymu v garáži skrývá sportovní žihadlo s naměřeným výkonem 1 200 koní? Člověk, který jezdí na nákupy s igelitku ve staré Hondě Civic? Tohle je prostě srdcař, fanoušek rychlé jízdy a silných aut. Tomu svému se velmi dobře pověnoval, ladil ho a pracoval na něm celé roky, až ho dostal do vysněné podoby, kterou nám ve videu odprezentoval.

Takhle bych si já představoval svůj ideální důchod. Věnovat se svým oblíbeným koníčkům, jako je rybaření, myslivost, do toho milovaná vnoučata. Ale navrch něco extra, co vás probudí z běžné životní letargie. Co vám zježí chlupy na těle a vy si s nadšením v očích užijete zvuk a zrychlení výjimečného sportovního vozu, kdykoli se vám zachce. Prostě jen tak, z radosti, z nadšení a vášně k silným vozům.

iZdroj fotografie: S vědomím Stefan Kotze Media

Tohle video mě osobně chytlo za srdce. Je to pro mě inspirace a jednou v důchodu chci také sportovního mazla v garáži. A ani by nemusel být tak výkonný. Když na to přijde, klidně by to mohl být i osmiválec v podobě Mustanga Mach-1. Jeho vizualita, divoký charakter a geniální zvuková kulisa jsou poměrně magickou kombinací.

Nissan GT-R ve vynikající kondici

Ale neodbíhejme už od Barryho a jeho skvostu v garáži. To je totiž jeden z nejpěknějších momentů videa. Když otevře svou druhou garáž a tam na vás „hledí“… Nissan GT-R. A to dokonce s velmi zábavnou příplatkovou SPZkou. Vůz vypadá na první pohled ve fantastické kondici a rozhodně nemá najeté mraky kilometrů. Je vidět, že je o něj dobře postaráno. Tohle auto si doslova říká o to, aby dostalo pod kapotu více než 510 koní. A že to také pro něj není problém. Vůz navíc láká k „vytůnění“ a to se panu Barrymu podařilo.

iZdroj fotografie: S vědomím Stefan Kotze Media

Ale finále je na videu rozhodně nejlepší. Tenhle starý frajer prostě sedne za volant svého japonského pokladu, domluví si jízdu na místním letišti a s vozem vystřelí až na rychlost 351 km/h. Vše vypadá tak přirozeně. Auto zrychlení zvládá nenásilně a musím konstatovat, že z mého pohledu se jedná o skvělý sporťák. A zvláště v této úpravě, kdy předvádí umění supersportů.   

Vozy s vyšší rychlostí? Ale za jakou cenu?

Jistě byste mohli hned kontrovat, že na trhu jsou mnohem lepší vozy. S přesnějším řízením, nižší váhou, a že navíc zvládají atakovat rychlost 400 km/h. Jasně, že ano. Ale na kolik ve srovnání s GT-R tito šampioni vyjdou? Cenově je to zcela jiná liga. Ale o to přece nejde. Důležité jsou zážitky, emoce a pocit, že jste to dokázali. Že jste si zvládli pořídit opravdový sporťák, že dokážete zvládnout jeho potenciál, a dokonce ho třeba i zvýšit. Přesně jako senior Barry. Velký respekt, že si zvládl splnit svůj sen, a ještě si ho dokáže užívat.

iZdroj fotografie: S vědomím Stefan Kotze Media

Kolik je dnes takovýchto důchodců, kteří se nebojí extrémně vysokých rychlostí, když opomeneme miliardáře a jejich drahé koníčky, jež si mohou snadno dopřát? Já osobně neznám ze svého okolí nikoho takto nadšeného v požehnaném věku. A to se pohybuji často mezi lidmi, kteří jsou fanoušci a dost často i majitelé sportovních vozů. Nikomu z nich však není přes šedesát let, natož 75 let.

Nečekejte a plňte si své sny

Ovšem ne vždy je také pro člověka limitem jen jeho vnímání vlastního stáří. Když vás v důchodovém věku zaskočí vážná onemocnění, jako je Parkinson, Alzheimer nebo jiné zásadní choroby, pak už si podobný koníček těžko užijete naplno. A tím spíše je třeba si plnit sny, dokud to jen jde. Žijeme přece jen jednou. Zapomeňte na pohodlné bačkory a televizní seriály. Vykašlete se na běžné starosti, nestresujte se svým vysokým věkem a nechte se inspirovat Barrym v tomto videu.

Ještě stále máte čas do života „šlápnout“ a ukázat sami sobě, co ve vás ještě je. I z lacinějších aut, než je Nissan GT-R, je možné udělat ultra zábavné kousky. Stačí jen chtít a věnovat tomu čas a nadšení. Finální podoba takového auta a jízda v něm bude vrcholem vaší lásky ke sportovní jízdě v autě. Že si to nemůžete dovolit? Schválně se zamyslete nad tím, co všechno ve své domácnosti nepotřebujete. Bez čeho se dokážete obejít a zda by prodej daných věcí nemohl financovat splnění vašeho snu.

Znáte řidiče nad 70 let, který jezdí sportovním vozem? Jaké značky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články