Existují 2 dny v roce, kdy každému v ČR hrozí značné riziko autonehody. Jeden je právě za námi, druhý se kvapem blíží

Dnes ráno to bude na silnicích peklo, a to doslova. Navíc nejde o jediný den, kdy hrozí každému v ČR dopravní nehoda.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Nehody a kolize se na českých silnicích stávají průběžně. Existují ale období, kdy jsou taková rizika vyšší. Například začátek prázdnin se zvýšenou migrací na dovolenou a podobně. Každý rok však v České republice proběhnou dva dny, kdy každému řidiči hrozí zvýšené riziko nehody. Je to pravidelné. A asi se s tím nedá nic dělat. Prvním z nich je Velikonoční pondělí, druhým pak Den všech svatých neboli Dušičky. Každý rok vypukne na silnicích peklo.

Vyjedou i ti řidiči, kteří po zbytek roku nechávají auta v garáži

Tyto dny totiž přinášejí specifická rizika spojená s určitými výjimečnými tradicemi. Velikonoce jsou naštěstí letos už za námi. Tyto svátky, ačkoli jsou vnímány jako doba relativního klidu a pohody, přinášejí jasná rizika v dopravě. Češi v těchto dnech dodržují tradiční zvyk koledování. V rámci toho vyrážejí koledníci s pomlázkami a oblažují sousedy i cizí lidi. Odměnou za „nářez“ jsou obvykle vajíčka, sladkosti a peníze. Ale velmi často také „veselý kalíšek“.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Plzeňská Jehlárenská

Bohužel, pokud je koledníků mnoho a pohybují se poblíž silnic, může dojít k nehodám. Ještě horší je, když se tako „posilnění“ koledníci přesunují mezi svými štacemi motorizovaně. Dalším nebezpečným obdobím na silnicích jsou Dušičky. Ty nás letos teprve čekají, a jakkoli se může zdát, že jsou daleko, pár měsíců uteče jako voda. Lidé se v rámci Svátku zesnulých vydávají na hřbitovy s cílem navštívit hroby svých blízkých.

Hulvát nacouval do auta za sebou a tvrdil, že není viníkem nehody, ale karma je zdarma

Bohužel, mnoho řidičů je takzvaně víkendových. Jde o motoristy, kteří jezdí sporadicky. Takoví lidé nejsou zvyklí na provoz, na dodržování základních pravidel bezpečné jízdy. Nepřiměřená rychlost, neopatrné odbočování a nedostatečné reflexy na dopravní situace jsou běžné chyby, jež mohou vést k tragickým nehodám. Velmi často jde, se vší úctou, o seniory. Navíc lidé jsou emocionálně napjatí, vzpomínky na milované rozjitří staré rány.

Motorista se citově vyčerpá a pak hned sedne za volant a řídí

Soustředěnost za volantem pak klesá. Řídit od hřbitova s očima v slzách je samozřejmě citově nepříjemné. A také nebezpečné. Co máte pro takové dny dělat? Připravte se na období plné rizik. Předvídejte, hlídejte lidi kolem sebe. Pokud nemusíte, nevyjíždějte. Krom těchto dvou uvedených dnů pak dále mezi ty riskantní časy patří zmiňovaný začátek letních prázdnit, ale také začátek května s dvojitým svátkem.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jsou tady i další dny. Typicky je to vlastně i poslední duben, kdy se pálí čarodějnice. Odpoledne a večer začnou bujaré oslavy a ty trvají dlouho přes půlnoc. Návrat domů je pak nebezpečný jak pro „ovíněné“ chodce u krajnice, tak pro řidiče „konzumenty“. Tradice a vzpomínky mají v naší kultuře své místo, je ale důležité uvědomit si rizika spojená s dopravou v těchto exponovaných obdobích.

Máte obavu z řízení během svátků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články