Řidič Passatu předjížděl na dvojité plné čáře. Posádka protijedoucího auta přežila jen díky štěstí a jeho trestný čin mají na videu

Řidiči, kteří riskují život svůj i životy ostatních při nepředvídatelných manévrech, na silnici nepatří. To dokládá i video, které bylo natočeno v Polsku.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Předjíždění je samo o sobě velmi rizikovým manévrem na silnici. Navíc není moc situací, kdy je opravdu nezbytné. Stejně tak i tento konkrétní případ ukazuje, jak snadno kvůli úplně zbytečnému riskantnímu manévru, mohlo několik lidí přijít v pár vteřinách o život. Zajímavé by jistě bylo zjistit kolik takových videí skončí v rukou policie a kolik takto zaznamenaných přestupků je skutečně řešeno a potrestáno.

Měl by vrátit řidičský průkaz

Konkrétně tento zaznamenaný incident se stal v Polsku na silnici DW 329 ve směru na Głogów. Řidič vozidla s kamerou, která vše zaznamenala zjevně neměl čas na jakoukoli reakci, která by mohla hrozící srážku odvrátit. To, co na videu je zaznamenáno, by se nespíš zcela bez přehánění dalo nazvat pokusem o zabití. Kritická situace trvala jen několik vteřin a i nyní při pohledu na záznam přebíhá hrůzou mráz po zádech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Těžko soudit, co řidiče modelu Volkswagen Passat vedlo k takovému risku. Podle vide lze vyloučit, že by na vozovce byla překážka, kterou by musel náhle objet. V každém případě se zcela neočekávaně rozhodl přejet dvojitou plnou čáru a pravděpodobně i porušit zákaz předjíždění. A to vše, aniž by se ujistil, že tím neohrozí protijedoucí vozidla. Auta se minula o pár centimetrů a jen dílem štěstí nedošlo ke střetu.

Šlo o životy několika lidí

Rozum stát pak zůstává při zjištění, že vozidlo vezlo kola, a je tím pádem poměrně dost pravděpodobné, že v autě nebyl asi sám a vezl rodinu na dovolenou. Zřejmě neexistuje klíč, který by normálně uvažujícím lidem umožnil pochopit, co se v hlavě takového blázna odehrává. Každý řidič, který má svědomí si umí představit tu hrůzu, kdyby díky jeho nezodpovědnému chování přišel jiný člověk o život. A ta představa ho neskutečně děsí.

Dostatečné postihy

Nejsme si jisti, jak je takové chování za volantem postihováno v Polsku a jiných zemích. V České republice ale zákon hovoří jasně. Za přejetí dvojité plné čáry hrozí pokuta 2000 Kč bez odebrání bodů. Za porušení zákazu předjíždění, který byl označen svislým značením hrozí ztráta řidičského průkazu na 6 – 12 měsíců, pokuta 5 – 10 tisíc korun a odečet 7 bodů. Otázkou zůstává, zda jsou tyto postihy, vzhledem k nebezpečnosti podobných manévrů, dostatečné.

Zdroj: STOP CHAM

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Bez Západu by Rusko bylo bez moderních zbraní, samo je totiž vyrobit neumí. Užívá techniku Francie, Německa i dalších zemí
Události247.cz
Události247.cz
Taxík levnější než jízda autobusem: Důchodci nemají ani ponětí, že jim stát poskytne dopravu kamkoliv za pár korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejděsivější místo na planetě: Přístup sem má jen pár lidí, běžný člověk by téměř s jistotou zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Psi, které je téměř nemožné vychovat: Některá plemena pro poslušnost nemají předpoklady, mnoho lidí to před koupí neví