Řidič Passatu předjížděl na dvojité plné čáře. Posádka protijedoucího auta přežila jen díky štěstí a jeho trestný čin mají na videu

Řidiči, kteří riskují život svůj i životy ostatních při nepředvídatelných manévrech, na silnici nepatří. To dokládá i video, které bylo natočeno v Polsku.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Předjíždění je samo o sobě velmi rizikovým manévrem na silnici. Navíc není moc situací, kdy je opravdu nezbytné. Stejně tak i tento konkrétní případ ukazuje, jak snadno kvůli úplně zbytečnému riskantnímu manévru, mohlo několik lidí přijít v pár vteřinách o život. Zajímavé by jistě bylo zjistit kolik takových videí skončí v rukou policie a kolik takto zaznamenaných přestupků je skutečně řešeno a potrestáno.

Měl by vrátit řidičský průkaz

Konkrétně tento zaznamenaný incident se stal v Polsku na silnici DW 329 ve směru na Głogów. Řidič vozidla s kamerou, která vše zaznamenala zjevně neměl čas na jakoukoli reakci, která by mohla hrozící srážku odvrátit. To, co na videu je zaznamenáno, by se nespíš zcela bez přehánění dalo nazvat pokusem o zabití. Kritická situace trvala jen několik vteřin a i nyní při pohledu na záznam přebíhá hrůzou mráz po zádech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Těžko soudit, co řidiče modelu Volkswagen Passat vedlo k takovému risku. Podle vide lze vyloučit, že by na vozovce byla překážka, kterou by musel náhle objet. V každém případě se zcela neočekávaně rozhodl přejet dvojitou plnou čáru a pravděpodobně i porušit zákaz předjíždění. A to vše, aniž by se ujistil, že tím neohrozí protijedoucí vozidla. Auta se minula o pár centimetrů a jen dílem štěstí nedošlo ke střetu.

Šlo o životy několika lidí

Rozum stát pak zůstává při zjištění, že vozidlo vezlo kola, a je tím pádem poměrně dost pravděpodobné, že v autě nebyl asi sám a vezl rodinu na dovolenou. Zřejmě neexistuje klíč, který by normálně uvažujícím lidem umožnil pochopit, co se v hlavě takového blázna odehrává. Každý řidič, který má svědomí si umí představit tu hrůzu, kdyby díky jeho nezodpovědnému chování přišel jiný člověk o život. A ta představa ho neskutečně děsí.

Dostatečné postihy

Nejsme si jisti, jak je takové chování za volantem postihováno v Polsku a jiných zemích. V České republice ale zákon hovoří jasně. Za přejetí dvojité plné čáry hrozí pokuta 2000 Kč bez odebrání bodů. Za porušení zákazu předjíždění, který byl označen svislým značením hrozí ztráta řidičského průkazu na 6 – 12 měsíců, pokuta 5 – 10 tisíc korun a odečet 7 bodů. Otázkou zůstává, zda jsou tyto postihy, vzhledem k nebezpečnosti podobných manévrů, dostatečné.

Zdroj: STOP CHAM

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský tank T-90 přežije bez viditelné újmy i 3 zásahy granátem z dronu po sobě, Ukrajincům tak někdy nezbývá, než útok vzdát
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy