Efektivní omezení hluku v interiéru jakéhokoliv auta a jaká je škodlivá hranice pro lidské zdraví

                   

Lidské tělo není evolučně připravené na zvýšenou hlukovou zátěž. To je projevuje v mnoha oblastech současného života v moderní společnosti, a tak není nikterak překvapivé, že řada lidí cíleně vyhledává ticho a klid, medituje, cvičí jógu a podobně. Také váš automobil může být zdrojem nadměrné hlukové zátěže, i když si to možná neuvědomujete. V našem dnešním článku vám poradíme, jak můžete své auto „ztlumit“.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Hranice škodlivého hluku

Škodlivý hluk je pro člověka jakýkoli zvuk o hlasitosti více než 35 decibelů. Jen pro srovnání jde zhruba o hluk, který vydávají tikající hodiny v uzavřené místnosti. Provoz na rychlostních komunikacích pak dosahuje téměř trojnásobné hlučnosti, dosahuje zhruba 90 decibelů, tedy pokud jste mu vystaveni přímo a nesedíte například v autě. Zatímco hluk mezi 35 a 70 decibely může (ale také nemusí, záleží primárně na vaší citlivosti a také unavenosti) oslabit zrak, zhoršit schopnost soustředit se a prodloužit rekční dobu, silnější hluk se projevuje bolestmi hlavu a dalšími závažnými psychosomatickými obtížemi.

Trpí řidič i spolujezdci

Negativními důsledky hlukové zátěže pochopitelně netrpí jen řidiči, ale všechny osoby v autě. Děti, zejména malé, mohou důsledky hluku pociťovat silněji, následky hlukového stresu nicméně trpí i dospělí. Ženy jsou v tomto ohledu obvykle náchylnější než muži. A trpět mohou i domácí zvířata, která v autech vozíme stále častěji. I kvůli hluku se někteří psi jízdy autem děsí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jak hlučnost vozu omezit

Akustika automobilu, ať už osobního či nákladního, se pochopitelně řídí stejnými fyzikálními zákony jako akustika jakýchkoli jiných prostor. Metody omezení hlučnosti proto nejsou nikterak překvapivé:

  • Pasivní tlumení prostřednictvím supermoderních izolačních materiálů, které lze nechat nainstalovat ve většině běžných autoservisů. Někteří výrobci tyto prvky již nabízejí přímo ve výbavě svých nových vozů.
  • Active Noise Reduction, česky aktivní redukce zvuku, je další vychytávka, kterou některé automobilky nabízejí. Jde o zvukový signál produkovaný reproduktory vozu, který se s běžnými hluky daného automobilu „vynuluje“.
  • Odhlučnění tlumícími materiály, kterými auto můžete vybavit svépomocí. Stejně jako tlumí ve vašem bytě zvuk koberce či záclony, můžete odpovídající materiály využít také v autě. Jde o velmi levnou metodu, která autu sice po estetické stránce příliš nepřidá, ale s trochou šikovnosti může být velmi účinná.
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články