Efektivní omezení hluku v interiéru jakéhokoliv auta a jaká je škodlivá hranice pro lidské zdraví

                   

Lidské tělo není evolučně připravené na zvýšenou hlukovou zátěž. To je projevuje v mnoha oblastech současného života v moderní společnosti, a tak není nikterak překvapivé, že řada lidí cíleně vyhledává ticho a klid, medituje, cvičí jógu a podobně. Také váš automobil může být zdrojem nadměrné hlukové zátěže, i když si to možná neuvědomujete. V našem dnešním článku vám poradíme, jak můžete své auto „ztlumit“.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Hranice škodlivého hluku

Škodlivý hluk je pro člověka jakýkoli zvuk o hlasitosti více než 35 decibelů. Jen pro srovnání jde zhruba o hluk, který vydávají tikající hodiny v uzavřené místnosti. Provoz na rychlostních komunikacích pak dosahuje téměř trojnásobné hlučnosti, dosahuje zhruba 90 decibelů, tedy pokud jste mu vystaveni přímo a nesedíte například v autě. Zatímco hluk mezi 35 a 70 decibely může (ale také nemusí, záleží primárně na vaší citlivosti a také unavenosti) oslabit zrak, zhoršit schopnost soustředit se a prodloužit rekční dobu, silnější hluk se projevuje bolestmi hlavu a dalšími závažnými psychosomatickými obtížemi.

Trpí řidič i spolujezdci

Negativními důsledky hlukové zátěže pochopitelně netrpí jen řidiči, ale všechny osoby v autě. Děti, zejména malé, mohou důsledky hluku pociťovat silněji, následky hlukového stresu nicméně trpí i dospělí. Ženy jsou v tomto ohledu obvykle náchylnější než muži. A trpět mohou i domácí zvířata, která v autech vozíme stále častěji. I kvůli hluku se někteří psi jízdy autem děsí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Jak hlučnost vozu omezit

Akustika automobilu, ať už osobního či nákladního, se pochopitelně řídí stejnými fyzikálními zákony jako akustika jakýchkoli jiných prostor. Metody omezení hlučnosti proto nejsou nikterak překvapivé:

  • Pasivní tlumení prostřednictvím supermoderních izolačních materiálů, které lze nechat nainstalovat ve většině běžných autoservisů. Někteří výrobci tyto prvky již nabízejí přímo ve výbavě svých nových vozů.
  • Active Noise Reduction, česky aktivní redukce zvuku, je další vychytávka, kterou některé automobilky nabízejí. Jde o zvukový signál produkovaný reproduktory vozu, který se s běžnými hluky daného automobilu „vynuluje“.
  • Odhlučnění tlumícími materiály, kterými auto můžete vybavit svépomocí. Stejně jako tlumí ve vašem bytě zvuk koberce či záclony, můžete odpovídající materiály využít také v autě. Jde o velmi levnou metodu, která autu sice po estetické stránce příliš nepřidá, ale s trochou šikovnosti může být velmi účinná.
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nová turecká naváděná raketa pro dron zasáhne cíl nadzvukovou rychlostí do vzdálenosti až 150 km, zdolat může leckterou obranu
Události247.cz
Události247.cz
Lidé o víkendu vítali jaro, zima ale ještě neřekla poslední slovo
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Chytré hodinky a další zařízení mohou člověka zabít. Nový výzkum odhalil rizikovou skupinu těchto přístrojů
adbz.cz
adbz.cz
Kontejnerové domy: 10 výhod