Na elektrické koloběžce svištěl rychlostí 100 km/h. Předjíždění řidiči nechápali, jak je to možné. Máme záznam z kamery

Elektrické koloběžky jsou stále oblíbenějším dopravním prostředkem. Měli byste však vědět, jaká pro ně platí pravidla a kdy je nutné je zaregistrovat a pojistit.

i Zdroj fotografie: Policie
                   

Elektrické skútry a koloběžky začínají být velmi populární po celém světě. Je to pohodlný dopravní prostředek, a tak není divu, že jich na silnicích potkáváme čím dál tím více. Jízda na tomto elektrickém dopravním prostředku má mnoho výhod i nevýhod. Největším problémem se zdá být parkování. V husté městské dopravě vás však tento stroj nenechá ve štychu a vždy vás dopraví na místo určení bez větších komplikací.

Pravidla pro elektrické koloběžky a skútry

Elektrická koloběžka je ze zákona brána jako elektrokolo, nikdy s ní nesmíte jezdit po chodníku. Můžete s ní ale jezdit například po cyklostezce, v pěší zóně a po silnici. Taková koloběžka musí splňovat určité podmínky – maximální rychlost nesmí být více jak 25 km/h a výkon více než 1 000 wattů.

iZdroj fotografie: Pixabay

U silnějších modelů už musí být zaevidována a je brána jako dopravní motorový prostředek. Tudíž musí být označena SPZ a pojištěna. Co se týče nákladů na provoz, tak vzhledem ke stoupající cenně benzinu vás bude stát cesta do práce jen pár korun. Je to ekologické a levné.

Dodržování předpisů a ohleduplná jízda

Pro všechny účastníky provozu platí stejná pravidla, pro jízdu na elektrické koloběžce nebo skútru tak neexistují žádné výjimky. Vždy byste se měli chovat ohleduplně a jezdit tak, abyste nikoho neohrozili, ani sebe. V některých případech se ukázalo, že řidiči těchto elektrických dopravních prostředků jsou bezohlední. Zejména ti, kteří mají výkonnější koloběžky a nebo je mají upravené, aby jely vyšší rychlostí, než je uvedená. Předjíždějí a nedodržují předpisy.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě, že to máte do práce jen kousek, je koloběžka ideální volbou. Vždy ale myslete na to, že pokud způsobíte dopravní nehodu, nejste pojištěni. Proto pokud budete jezdit do práce každý den, bylo by dobré se připojistit pro případ dopravní nehody, jinak veškeré škody půjdou na váš účet a budete je muset zaplatit ze své vlastní kapsy.

Přemýšleli jste už o pořízení elektrické koloběžky, například na cestu do práce?

Zdroj: Ministerstvo dopravy, ANO PRO XI

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Jindřich Honzel

Zobrazit další články