Elektrokolo, se kterým se dá jezdit po vodě. Lipno má pro nadšence novou bláznivou atrakci

Vodní skútry v dnešní době již nejsou ničím novým. Nyní se však v ČR můžete po vodní hladině prohánět také na speciálním elektrokole.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Elektrokolo určené pro vodní hrátky se jmenuje Manta 5. Je otázkou, zda jde o fenomenální dopravní prostředek, který předjímá individuální dopravu pro budoucnost, nebo jen o atrakci pro několik nadšenců. Jízda na kole je u nás obecně jedním z nejoblíbenějších sportů. V posledních letech nabírají na popularitě také elektrokola – praktičtější a modernější verze oblíbené pomůcky.

Další fáze pro elektrokola?

Ne mnoho lidí však tuší, že další plochou, kterou se elektrokola rozhodla dobývat, je plocha vodní. A dokonce kvůli tomu nemusíte cestovat do zahraničí, protože si tenhle zázrak techniky můžete vyzkoušet na vodní nádrži Lipno. Hydrofiolingové kolo Manta 5 lze vyzkoušet v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví. Našinci i další návštěvníci lokality tak mohou hned na přehradě zažít docela nový druh sportovního vyžití.

iZdroj fotografie: Pixabay

Elektrokolo na vodu je skutečně neobvyklá záležitost. Inženýři z Nového Zélandu na něm pracovali po celých sedm let. Během té doby spatřilo světlo světa celkem sedm různých prototypů, než výrobci došli ke 100% funkčnímu modelu. Toho „supermoderní šlapadlo“ je vlastně takový moped na vodní hladinu. Využívá principy, které běžně vidíme u letadel. Podvodní křídla drží stabilitu a šlapání podpořené elektromotorem vytváří vztlak – přestanete šlapat a jdete ke dnu.

Ovládnutí chce trochu praxe

Je pochopitelné, že první pokusy na vodním živlu dopadnou nejspíš pro mnohé komicky a neúspěšně. Výrobce ovšem jasně deklaruje, že naučit se správně ovládat jeho produkt zabere několik minut a po chvíli už můžete křižovat libovolnou vodní plochu. Trať nádrže Lipno měří skoro 3 kilometry a zatím nejvyšší dosažená rychlost na tomto stroji byla asi 22 kilometrů v hodině. Samozřejmostí je ovladatelná míra výpomoci elektromotoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Baterie samotná vydrží mezi 90 – 240 minut právě podle toho, jak moc necháte elektromotor asistovat. Pokud byste si chtěli Mantu 5 pořídit, připravte si balík peněz. Kvůli velmi nákladnému vývoji je cena momentálně cca 250 000 Kč. Lipno ji aktuálně pronajímá za 2 000 Kč za půl hodiny jízdy včetně asistence instruktora. Je tedy jen otázkou, zda se tento sport rozšíří, nebo zůstane pouze jako zajímavost pro úzkou skupinku.

Zdroj: ElektrickeVozy

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články