Elektromobil si může dovolit stále více lidí. Jaké má výhody a nedostatky?

Jestli uvažujete nad koupí nového vozidla, jistě přemýšlíte, zda nenastal vhodný čas investovat do auta na elektřinu.

                   

Elektromobily se dnes těší vzrůstající oblibě, což dokazuje zvýšená produkce těchto typů aut, zaměřují se na ni už prakticky všechny světové automobilky. Jaké výhody pořízením elektromobilu vlastně získáte?

Nízké provozní náklady a jízda bez emisí

K hlavním výhodám, kterými se elektromobil může už dnes pochlubit, patří bezesporu nízké provozní náklady. Každý ujetý kilometr vás vyjde výrazně levněji než v případě, kdy byste používali klasické auto se spalovacím motorem. Nabíjecí stanice běžně nabízejí dobíjení za méně než 10 Kč za každou kilowatthodinu, a jestli investujete do domácí dobíjecí stanice, vyjde vás pak provoz ještě levněji.

Elektromobil při jízdě neprodukuje žádné emise, což je velmi podstatný rozdíl proti klasickým vozidlům. Přispívá to ke zlepšení životního prostředí. Je samozřejmě nutné mít na paměti, že i samotná výroba elektrické energie životní prostředí zatěžuje – to ale platí také pro výrobu benzínu.

Pořizovací cena

Elektromobily jsou stále poměrně drahou záležitostí. Obecně vyjdou na dvojnásobek peněz než běžná auta. Díky levnému nabíjení elektromobilu a celkově nízkým provozním nákladům (včetně nutnosti servisu) se však už teď jedná o poměrně výhodnou investici. S rostoucí produkcí se navíc dá předpokládat pád cen na trhu pro koncové zákazníky.

Množství stanic

Značně omezujícím prvkem je stále malý počet veřejných nabíjecích stanic. Zejména těch, které jsou schopny zajistit rychlonabíjení. I v tomto směru jde ale vše správným směrem, takže se rozhodně nemusíte obávat, že se svým novým autem nebudete moci dojet k nabíjecí stanici. Ostatně moderní elektromobily už mají poměrně dobrou dojezdovou vzdálenost, na jedno dobití dokážou urazit až kolem 400 kilometrů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články