Elektromobily a prostorná SUV jako nebezpečné zbraně na silnici

                   

Velké rozměrné vozy, které budí pocit majestátnosti. Právě tato vozidla byla ještě do nedávna symbolem pro americký styl života. V porovnání s menšími auty, působí pro řidiče bezpečněji a disponují objemným zavazadlovým prostorem. Skvěle rovněž zapadnou na široké komunikace, které lemují Ameriku.

Tento módní trend se tak, jako většina produktů přesouvá z jednoho kontinentu na druhý. Vozy SUV a ostatní velké vozítka se tedy s velkou oblibou přesunula do Evropy, kde trhají rekordy v prodejích. Jedná se především o typy vozů jako:

  • SUV
  • MPV
  • Off-road

Evropa není dostatečně připravena

Jedním s hlavních důvodů, proč tyto obrovské vozy do Evropy tak trochu nezapadají, je rozměrnost silnic.  Evropa sahá historicky o trochu hlouběji než Amerika. Silnice zde postavené se tedy odvíjí především od původní architektury. Vozy SUV a další jim podobné jsou zkrátka až moc velká.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Na základě nedávných studií bylo dále zjištěno, že právě vozy typu SUV disponují vyšší hmotností, včetně většího výdaje tzv. kinetické (pohybové) energie. Právě toto tvrzení je v případě srážky vozidla s chodcem rozhodující.

Statisticky lze na základě tohoto výzkumu určit, že smrtelných nehod je v případě srážky chodce s vozem SUV téměř 2x více. Dalším smrtícím faktorem jsou rozměrné přídě těchto vozů. V případě srážky se u „klasických“ osobních vozů chodec s vozem střetne s největší pravděpodobností v okolí dolních končetin. U vozů typu SUV se auto střetne s našimi dolními končetinami, oblastí pánve, břicha a hrudníkem prakticky v jeden moment.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Elektromobily na tom nejsou o moc lépe

Jiná studie se věnovala analýze nehod, které prodělali někteří chodci po srážce s elektromobilem. Byla zjištěna rovněž vyšší úmrtnost, tak jako u prostornějších vozů. Důvodem této skutečnosti je nejspíše obecně vyšší hmotnost těchto vozů, a to v průměru o cca 200 kg více než auta jezdící na pohonné hmoty.

Vzhledem k tomu, že Evropa chce jít dopředu s moderními trendy zelené planety, tedy chce upřednostnit výrobu právě elektromobilů na úkor těch ostatních, těžko říct, zda právě toto bude ideálním řešením do budoucna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články