Dálniční známky jsou minulostí, za dva roky přijde změna

České dálniční známky 2021
                   

Dálniční známku si musí pořídit každý, kdo chce jezdit po dálnicích. Podle Ministerstva dopravy jsou ale známky v současné podobě minulostí; zároveň však může dojít ke zdražení.

Dálniční známky jsou už zažité „povolenky“ k využívání dálnic; a pokud ji nemáte, hrozí vám jednoduše pokuta. Jenomže jejich placení je podle ministra dopravy poněkud nepohodlné, a tak přijde už za dva roky změna, díky níž nebude potřeba kupovat silniční známku na benzínových stanicích ani jiných kamenných prodejnách. Ministr dále uvedl, že tím ministerstvo ušetří desítky milionů ročně a řidičům i Policii ČR usnadní kontroly.

Dálniční známky budeme kupovat přes mobil nebo PC

Nové rozhodnutí půjde ruku v ruce s moderní dobou, která umožní zakoupit dálniční známku prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu nebo přes PC. S těmi papírovými se tak do dvou let úplně rozloučíme, ačkoliv z některých stran zaznívá názor, že je v omezené míře půjde stále koupit – zejména kvůli starším ročníkům, které nemusí mít přístup k internetu. Ministerstvo dopravy si takovou změny pochvaly, podle jsou každoroční náklady na tisk dálničních kupónů přes 50 milionů Kč, které půjdou využít lépe.

Ceny za dálniční známky zůstanou stejné

Neznamená to ovšem, že by došlo ke zlevnění dálničních „povolenek“ – současné náklady na tisk se pouze přelijí do budování nového systému, jak uvedl ministr Ťok. Je to zcela logické a zažité ceny nejsou pro pravidelného jezdce takovým zatížením. V loňském roce a podařilo vybrat 4,97 miliardy Kč; vybrané peníze jsou pak používány na výstavbu nových dálnic a údržbu těch stávajících (i když ne všude to tak vypadá).

Ceny dálničních známek v roce 2018 a 2021

Pro osobní auta a vozidla do 3,5 tun platí následující ceny:

  • Roční: 1 500 Kč
  • Měsíční 440 Kč
  • Desetidenní: 310 Kč

Oproti současným cenám se tak nic nemění, zároveň se ale v dohlednu nechystá ani jejich snížení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vláda projednala návrh o navýšení limitu za dálniční známky

Změn bude možná více, vláda už totiž na konci loňského roku projednávala návrh o navýšení horního limitu na 2 000 Kč (ten současný je 1 500 Kč). Ministr uvedl, že aktuální cena totiž neumožňuje reagovat na aktuální náklady spojené s výstavbou a údržbou dálnic. Zjednodušeně řešeno to znamená, že někteří prodejci by mohli za roční známku požadovat i o pětistovku více, než jsme zvyklí. Stát ale prý známky prozatím nezdraží, a tak bude záležet na každém prodejci, jakou politiku zvolí.

Kvůli kontrole známky už vás nikdo nezastaví

Novinka počítá také s odbouráním byrokracie a kontrolování policisty, kteří musí řidiče nejdříve zastavit, a teprve poté zkontrolovat dálniční známku a její platnost. Z pohledu řidiče je to zdržení; kontroly mají ovšem nově zajišťovat kamery, případně i mýtné brány. Jedoucí auta budou neustále pod dohledem kamer, které v databázi zkontrolují jednotlivou SPZ – pokud by řidič neměl zaplaceno, obdrží následně pokutu.

Jestli elektronické známky opravdu sníží náklady a ulehčí práci řidičům i policistům, se dozvíme v roce 2021, kdy Ministerstvo dopravy počítá s jejich zavedením. Podobný model už mají v sousedním Slovensku nebo v Rakousku, které nám mj. Bude se zavedením elektronických dálničních kupónů pomáhat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články