Elon Musk veřejně přiznal, že nesnáší být šéfem automobilky Tesla. Neuhodnete, čemu by se věnoval raději

Generální ředitel společnosti Tesla by nejraději trávil čas tím, co dělá rád. Šéfování Tesle nenávidí. Nyní navíc čelí žalobě ohledně SolarCity.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celým jménem Elon Reeve Musk, americký podnikatel, inženýr a filantrop stál u vzniku automobilky Tesla, kterou nyní řídí. V minulosti také vlastnil internetový platební systém PayPal. Je známý po celém světě a rovněž má obrovské počty příznivců i kritiků. Automobilka Tesla má velký vliv na výrobu elektromobilů po celém světě. Byla totiž průkopníkem ve světě elektřinou poháněných vozidel.

Dělat pozici ředitele Tesly mu nečiní radost 

Musk prohlásil během jednoho z procesů převzetí společnosti SolarCity v roce 2016, že nemá nad správou společnosti Tesla úplnou kontrolu. Dodal však, že pozici výkonného ředitele musí držet, jinak by o Tesle zanedlouho nikdo nevěděl. Dělat tuto pozici mu ale nečiní až takovou radost a uvedl, že to není to, co by ho naplňovalo. Vykonávání své funkce nesnáší. Mnohem raději by prý trávil čas navrhováním a konstrukcí, které dělá od přírody rád. 

iZdroj fotografie: Pexels

Elon Musk tvrdí, že rozhodnutí koupit SolarCity v hodnotě 2,6 miliardy USD s podporou 85 % akcionářů vydalo vedení. Důležité je ale podotknout, že SolarCity vzniklo zásluhou bratranců Elona Muska a ten byl v té době prezidentem obou společností. Odkoupení bylo podle navrhovatelů pro SolarCity velkou záchranou a Musk měl z výhod této transakce těžit na úkor Tesly a jejích menšinových akcionářů. Ten však tvrdí, že dohodou nevydělal žádné peníze. 

Žaloba od akcionářů kvůli prohýřeným miliardám 

Řekl: ,,Jelikož se jednalo o burzovní transakci a já jsem měl téměř přesně stejné procento z obou (22 %), nedošlo k žádnému finančnímu zisku.” Společnost SolarCity nepatřila ke zrovna prosperujícím společnostem a její hospodaření se neobešlo bez problémů. Firma vykazovala ztráty a mluvilo se o nedostatku kapitálu na její provoz nebo nemožnosti získat úvěry. Jiný důvod ke koupi zřejmě neexistoval. Rozhodně ne za takové peníze, jaké navrhl sám Musk. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nespokojení akcionáři na miliardáře podali žalobu. O té se hovořilo již loňské léto, ale nakonec všichni zúčastnění, kromě Muska, souhlasili s tím, že se zaplatí 60 milionů dolarů bez uznání viny, aby se případ ,,zametl pod koberec.” Již tehdy ale generální ředitel Tesly odmítal jakékoli pochybení a za svým prohlášením si stále stojí. Musk je obviněn kromě přestřelení tržní ceny SolarCity i ze zastření reálného účetnictví firmy. 

Zdroj: BBC, Independent, Insider

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále
Události247.cz
Události247.cz
Rovnou čtyři země dostaly od Putina stopku: Prý s nimi nikdy nebude jednat o míru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz.cz
adbz.cz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit