Statistika ukázala, jaké barvy aut se kradou nejvíce. Které odstíny jsou bezpečné a je dobré je koupit?

Málokdo si uvědomuje, že barva laku hraje důležitou roli v minimalizaci šance krádeže. Některé zloděje spolehlivě odrazují, jiné je přitahují.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Výběr automobilu před koupí zahrnuje mnoho faktorů a rozhodovacích hledisek. Řada kupujících řeší značku, model, motor, typ paliva, výkon. U ojetých automobilů pak vstupuje do hry i stáří a počet najetých kilometrů. Při výběru nového nebo ojetého vozu se můžeme zaměřit na celou řadu parametrů. Zajímá nás značka, model, stejně jako výbava, motorizace a výkon, to platí pro všechna auta bez rozdílu.

Zda zloděj auto ukradne, záleží na barvě karoserie

V případě ojetiny rozhoduje i počet najetých kilometrů a technický stav. Nicméně je zde ještě hledisko estetické, a to je nezanedbatelné, auto si kupuje člověk i s ohledem na to, že se mu vzhledově líbí. S tím souvisí i barva laku karoserie. Ta má ale nejenom estetický vliv, jde o zásadní parametr, který rozhoduje o tom, zda patří automobil do skupiny ohrožené vysokým počtem krádeží.

iZdroj fotografie: Ferrari

Jsou barvy, které se kradou často, a naopak existují odstíny, které nechají zloději raději na pokoji. Podle odborníků jsou za nejlepší barvy, myšleno v prevenci proti odcizení, považovány ty výrazné. Anebo netradiční. Takže jasně červená, žlutá, oranžová. Jedovatě zelená. Ale také okrová, hnědá. Mezi bezpečné barvy patří také růžová, byť zde je otázkou, kdo by takovým autem jezdil, cílová skupina nebude široká.

Čím výraznější barva, tím nižší je riziko odcizení

V případě krádeže takového vozu hrozí, že zloděj nesplyne s davem. Že bude rychle odhalen, snadno rozpoznán na kamerách, lehce identifikován svědky. Výjimky tady ale jsou, jak jinak. Pokud se zloděj rozhodne pro krádež Ferrari, je pravděpodobné, že bude červené. Naopak u Porsche 911 GT3 RS se může jednat o nepřehlédnutelně zelený lak. S ohledem na riziko krádeže je třeba dát pozor na neutrální barvy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty lákají pachatele trestné činnosti nejvíce, jde o pravý opak toho, co bylo popsáno výše. S takovými auty se zloději snadno ztratí na silnici mezi ostatními vozy. Typické odstíny jsou černá, bílý, stříbrná. U těch platí, že pozornost neupoutají. Ale i zde jsou samozřejmě výjimky související se značkou a modelem. Stříbrný Mercedes SLR nebo černá Lamborghini budou nepřehlédnutelné tak jako tak.

Kombi české výroby s tmavým lakem je „neviditelné“

Stříbrný Volkswagen Passat 2.0 TDI nebo modrá Škoda Octavia? To jsou v podstatě neviditelná auta. Decentní prevencí může být odlišení od standardu samolepkami, folií, nějakými doplňky, které nelze snadno při krádeži odstranit. Vše, co může na auto upozornit a nelze snadno sundat, odhodit, strhnout, je pro zloděje rizikové a odrazující.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bílé, černé či stříbrné auto může být poseto samolepkami, může mít na střeše nosič v barvě nebeské modře. Rychlé pruhy jsou také fajn. Samozřejmě není to nic, co by zloděje skutečně odradilo, pokud se rozhodne krást. Ale bude-li mít padouch na výběr mezi černým německým kombíkem a černým německým kombíkem se závodními čísly na dveřích, pruhy a samolepkami na pátých dveřích, pravděpodobně zvolí méně nápadnou variantu.

Co vy, jaké barvy au se vám líbí?

Zdroj: MVČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články