Dopravní expert radí, jak připravit auto na únorové počasí. Kdo to neudělá, ten na místě přijde o 6 747 Kč

Co si dát do auta v zimě a jak připravit auto na cestu za lyžováním? Řidiči nesmí výlet do vysokých hor podcenit.

Řidiči v zimě - 5 chyb i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Období od ledna do února je v našich končinách spojené obvykle se zimními prázdninami. Své o tom ví všichni, kdo navštěvují základní či střední školy. A samozřejmě rodiče dotčených žáků a studentů. Zimní prázdniny velmi často probíhají ve spojení s cestou na hory. A zde musí motorista vědět, jak se na takovou cestu připravit. Jen tak sednout do auta a vyjet nemusí být úplně bezpečné. 

Cesta na hory má svá specifika, na co nelze zapomenout?

„Když teploty klesají blízko nule a plánujete cestu autem do hor,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček, „je klíčové připravit své vozidlo tak, aby bylo plně funkční a bezpečné i v náročných povětrnostních podmínkách.“ Podle experta existuje několik důležitých kroků, které je třeba udělat před odjezdem pro zajištění pohodlné a bezpečné cesty. Technický stav vozidla je prvním z důležitých aspektů. 

kontrolky světel iZdroj fotografie: Unsplash

„Zkontrolujte stav baterie, protože chladné teploty mohou negativně ovlivnit její výkon,“ radí expert. „Ujistěte se, že je plně nabitá a že kontakty jsou čisté.“ Prověřit je třeba stav brzd, jízda ve ztížených podmínkách vyžaduje optimální funkci brzdového systému. Co dál? „Pokud jste tak neučinili, tak přezujte auto na zimní pneumatiky,“ radí odborník Pavlíček. Jen ty poskytují správnou přilnavost a ovladatelnost ve sněhu a na ledových površích. 

4 důvody, proč v letní sezóně nejezdit na zimních pneumatikách

„A zkontrolujte stav pneumatik, včetně vzorku a tlaku,“ doplňuje automechanik. „Správně nahuštěné pneumatiky jsou klíčové pro bezpečnou jízdu.“ Vybavení do aut speciálně na zimu se také hodí. Do kufru si lze přibalit sněhové řetězy. V některých oblastech, zejména ve vysoce zasněžených, mohou být neocenitelné. Je dobré mít u sebe baterku, termodeku a kanystr s palivem pro případ nouze.

Počasí řidič neovlivní, je třeba se na ně ale připravit

V zimních podmínkách je důležité podle odborníka pravidelně měnit kapaliny a filtry, které by měly mít nižší viskozitu pro lepší reakci při nízkých teplotách. „Ujistěte se, že topení v autě funguje správně,“ radí expert Pavlíček. Kromě pohodlí pomáhá i při odpařování vlhkosti z autoskel, to zlepšuje viditelnost při jízdě. A i když to vyloženě nesouvisí s profesí automechanika, radí odborník přizpůsobit jízdu povětrnostním podmínkám.

Zásadní je také udržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel. V neposlední řadě je třeba připravit se v horách na rychlé změny počasí, s tím řidič nic neudělá, nijak ho neovlivní. Může a musí ho jen respektovat. V případě potíží pak může řidič přijít o dost peněz, odtah vyjde, jak bylo naznačeno v titulku, na tisíce korun.

Umíte se připravit na zimní cestu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články