Prověřili jsme, jak non-stop udržet zpětná zrcátka auta křišťálově čistá. Zvládne to zadarmo skoro každý řidič

Utrácet peníze za drahou kosmetiku je zbytečné, chytrák použije to, co má doma. Výhled kolem auta je základem bezpečnosti.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽive
                   

Udržovat zpětná zrcátka v čistotě je velmi obtížné. To ví asi každý řidič, který někdy vyjel za deště nebo ve sněhu. Jakkoli je sklo v zrcátkách v podstatě ve svislé poloze, problém dokonale odtéct má i čistá voda. Natož méně viskózní materiály. Na zrcátkách pak ulpívá špína, zasychají kapky a je těžké tento důležitý bezpečnostní prvek udržovat v čistotě. Snadněji přischnou i spadané listy ze stromů.

Výhled dozadu je stejně důležitý jako výhled dopředu

Výhled dozadu je pak omezený. Riskantní je i čistit zrcátka rukou za jízdy. Velmi mnoho řidičů má zkušenost s tím, jak rychle se boční zrcátka vozidla pokryjí kapkami deště. Je nepatřičné a nebezpečné jezdit s omezeným výhledem dozadu. Jeden samozvaný automobilový expert se značným internetovým dosahem představil levný a jednoduchý trik. Ukázal, jak udržet zrcátka čistá a suchá i v deštivém počasí.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Internetový aktivista Ryhan, uživatel sítě TikTok, se může pyšnit více než 3,4 miliony sledujících. Online odborník natočil a zveřejnil video, které ukazuje, jak lze použít prostředky zubní hygieny jako účinný čistič zrcadel. Jeho trik spočívá v jednoduchém postupu a v použití klasické pasty na zuby. Chcete vyzkoušet, jestli to funguje? Pak nejprve očistěte zrcátka od nečistot, tedy pokud jsou špinavá.

Jak zjistit skutečnou hladinu oleje v motoru? Na senzory nespoléhejte, použijte starý dobrý trik mechaniků

Použijte běžný sprej na čištění skel, abyste zrcátka zvlhčili, a otřete je hadříkem nebo papírovým ubrouskem. Co dál? Poté vezměte malou kapku zubní pasty na prst. Rozetřete tuto kapku pasty po povrchu zrcátka. Nakonec použijte čistý ručník nebo hadřík na setření zbytků pasty a vyleštění povrchu zrcátka. Zubní pasta je účinná díky obsahu fluoridu, který vytváří tření na povrchu zrcátka.

Množství pasty je důležité. Málo nestačí, moc je příliš moc

Film, respektiva vrstva, která vznikne na zrcátku, sníží tření. Tím nedovolí vodě, aby se tam držela. Ryhan dokládá účinnost tohoto triku tím, že pokropí zrcátka vodou a kapky okamžitě sklouznou dolů. Důležité je odhadnout správně množství pasty. A rozleštit ji tak, aby na skle nevznikla neprůhledná vrstva. Anebo také aby tam nebylo tolik pasty, že by při styku s vodou vznikala lepkavá hmota a zachytávala nečistoty.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

To dokazuje, že zrcátka zůstávají suchá. Samozřejmě že existuje i profesionální chemie, se kterou lze sklo nejenom čistit, ale i ošetřit. Pak by účinek měl být stejný, nicméně náklady na zubní pastu jsou jistě nižší. A hlavně ji má každý doma, což o speciálním čisticím přípravku říct asi nelze. Pokud někdo chce vyzkoušet daný postup, je to na něm. Samozřejmě bez záruky, s rizikem, že se to nepovede nebo to nebude fungovat. Kdo nic nedělá, nic nezkazí.

Je lepší pasta, nebo drahá kosmetika?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články