Exploze pneumatiky kamionu vedla k hrozné nehodě. Drobný hatchback vymrštil přes svodidla do lesa, řidič vše natočil

Neovladatelné nákladní auto, to je noční můra každého řidiče. Exploze pneumatiky způsobila tragickou nehodu, odhodila auta přes svodidla!

i Zdroj fotografie: S vědomím Polskie Drogi
                   

Při sledování tohoto videa je těžké vzpomenout si, kdy naposledy byly zveřejněny záznamy tak dramaticky vypadající kolize. Nejde o ryze aktuální nehodu, ale její sdělení je tak závažné, že stojí za to si ji připomenout. Je důležité předvídat, hledat cestu k úniku v případě nehody, ale někdy i přesto všechno neuděláte prostě nic. Divák, který celou událost shlédne, si nutně musí říct, že „tohle nikdo nemohl přežít.“ 

Kamion smete osobní auto

Základní poučka pro řízení auta je, že by měl řidič myslet za ostatní účastníky silničního provozu. Měl by sledovat dění a odhadovat, co se stane, a včas preventivně reagovat. Řidič by také měl neustále vnímat okolí, aby, pokud dojde ke krizové situaci, mohl sjet ze silnice a například „bezpečně“ strhnout auto do trávy, a ne do stromů. Na videu je situace, kde jsou řidiči doslova v pasti. Kamion v protisměru a po pravé straně vozidla, která zabraňují preventivnímu opuštění silnice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Situace probíhala zhruba v tomto sledu. V jednom pruhu jede kamion s oranžovým návěsem, za ním šedá Kia ceed, následovaná bílým Peugeotem 508, který celou situaci nahrává na palubní kameru. Tato kolona vjíždí do levotočivé zatáčky. V protisměru přijíždí do zatáčky nákladní automobil, těsně za oranžovým kamionem přejíždí do protisměru přes dvojitou plnou čáru a naráží do Ceedu.

Prevence někdy nepomůže, nehodě nezabrání

Příčinou této nehody byl výbuch pneumatiky. Nákladní automobil okamžitě pod destrukci gumy přestal být ovladatelný, řidič přejel během zlomku vteřiny do protisměru. Tam čelně narazil s masivním dopadem do hatchbacku, který hodil na kapotu Peugeotu. Je zázrakem, že řidička, která řídila Kiu, tak strašnou nehodu přežila.

Řidič je povinen před jízdou zkontrolovat technický stav vozidla. To platí i pro osobní auta, ve reálu to ale skoro nikdo nedělá, a to je špatně. Každý jen sedne do auta, nastartuj a jede. A přitom jen pár vteřin zabere rychlá obhlídka stavu auta, pohled zda jsou dofouknuté pneumatiky. Jsou ale případy, jako ten na videu, kdy (dojde-li k protržení pneumatiky o cizí předmět, a ne zničení stářím) prevence ani předvídání nic nezmůžou. O to více je nutné jezdit obezřetně, slušně a ohleduplně, a pozitivně ovlivňovat to, co jako řidiči ovlivnit můžeme.

Co myslíte, šlo se kamionu vyhnout?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články