Elektronické dálniční známky slaví prodeje za 5 000 000 000 Kč a roční výročí. Proč je o ně větší zájem než o původní papírové?

Systém elektronických dálničních známek byl v Česku spuštěn 1. prosince 2020. Digitalizace motoristům přinesla snazší a pohodlnější pořízení známek.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo dopravy
                   

Za rok fungování elektronických dálničních známek se jich prodalo 5 749 263 kusů. Jak informoval ministr dopravy Karel Havlíček v den ročního výročí na sociální síti Twitter je to více než kolik se v roce 2020 prodalo dálničních papírových kuponů. „Systém elektronické dálniční známky funguje a je pro občany jedním z nejlepších elektronických nástrojů. Je rychlý, pohodlný, bezpečný a řidiči si ho chválí. Státu šetří peníze a motoristům, kteří vše mohou vyřídit z domova, šetří čas,“ řekl dnes už bývalý šéf resortu dopravy.

Pořízení zabere 3 minuty času

Systém elektronických dálničních známek tak po roce od spuštění hlásí úspěch i přes počáteční nezdary. E-shop edalnice.cz, na kterém nákup dálničních známek probíhá, byl totiž při startu několik hodin nedostupný. Od té doby ale zatím vše probíhá bez problémů. Pořízení elektronické verze dálniční známky zabere řidičům v průměru 3 minuty času. To je daleko méně než tomu bylo u starých papírových kuponů, které bylo třeba napřed někde sehnat, vyplnit a poté nalepit na čelní sklo.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy ČR

Dálničních e-známek se prodá v průměru 15 tisíc kusů za den. Celkem se za celý rok fungování nového systému prodaly známky za více než 5 miliard. Nejvíce si lidé kupovali roční známky, kterých se prodalo téměř 3 miliony kusů, s 2,3 miliony prodaných kusů za rok následují známky desetidenní. Měsíčních elektronických známek se prodalo ze všech nejméně, a to jen zhruba 620 tisíc kusů.

Ve čtvrtek se prodá známek nejvíce

Většinu e-známek lidé kupovali na webu edalnice.cz. Tento web využívá zhruba 83 % motoristů. Ze statistik dále vyplývá, že nejčastějším dnem nákupu je čtvrtek. Elektronické dálniční známky lze mimo e-shop koupit také na pobočkách České pošty, čerpacích stanicích EuroOil nebo u samoobslužných kiosků, kterých je v republice 14. Kromě rychlosti pořízení je výhodou elektronických dálničních známek také možnost zvolit si začátek jejich platnosti.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy ČR

Systém navíc motoristy přes SMS nebo e-mail upozorní, když se blíží konec platnosti e-známky. Konec platnosti lze také zjistit na webu edalnice.cz po zadání SPZ. S nákupem a dalšími otázkami ohledně systému elektronických dálničních známek lidem pomáhá také zákaznické centrum elektronické dálniční známky. Za rok fungování se na něj lidé obrátili s desítkami tisíc dotazů a oznámení.

Jaké máte zkušenosti s funkčností elektronických známek?

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články