Ford svolává 1,3 milionu aut na bezplatný servis, hrozí kritické problémy s brzdami. Možná máte některý z nich

Svolávací akce jsou sice nemilou, ale zdaleka ne vzácnou součástí výroby a prodeje automobilů. Pokud se však týkají vadných brzd, jde o poměrně vážnou záležitost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ford oznámil svolávací akci pro téměř 1,3 milionu aut. Jedná se o modely Ford Mondeo a Lincoln MKZ, vyráběné v letech 2013 až 2018. Důvodem jsou nevhodné hadice hydraulického rozvodu brzd. Na plastových nástavcích, které je spojují s brzdovými třmeny, mohou vznikat trhliny. Výsledkem je riziko úniku brzdové kapaliny a postupného selhání brzd. Ford přiznal, že ví o jedné havárii, která souvisela s tímto problémem, ale nezveřejnil, zda došlo i ke zranění. Předpokládejme, že nikoli, pojďme se ale každopádně na špatně brzdící Fordy podívat.

Není to první „brzdový prohřešek“ Fordu

Jak Ford sám ostatně uvádí, ostatní řidiči, kteří se s poškozeným brzdovým rozvodem setkali, prý dokázali bezpečně zastavit, i když na delší vzdálenost. Brzdy jsou jedny z nejdůležitějších bezpečnostních prvků ve vozidle, je proto důležité dbát na jejich funkčnost. Sběrná akce se netýká hybridních verzí zmíněných modelů a exemplářů vyrobených po 19. červnu 2017, protože po tomto datu používal Ford kvalitnější brzdové hadice z jiného materiálu. To by možná mohla být uspokojující informace, škoda ale těch let před tím.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nicméně to není poprvé, kdy má Ford tento problém. Již v roce 2020 musel povolat k opravě tisíce modelů Ford Edge a Lincoln MKX, vyráběných v období let 2015 až 2018. Zda svolávací akce zasáhne také evropské Mondeo, zatím nevíme, techničtí a servisní odborníci v automobilce situaci intenzivně analyzují. Ford také upozorňuje řidiče, že mezi varovné signály patří zvětšení zdvihu brzdového pedálu a slabnutí účinku brzd. Také by se měla rozsvítit výstražná kontrolka brzdové kapaliny.

Riziko na nekvalitních cestách. V Čechách tedy „jako doma“

Vyšší riziko by se mělo týkat majitelů, kteří používají zmíněné modely na nekvalitních cestách. Což je v Čechách splněno měrou vrchovatou, popravdě. V servisu Ford vám případně zdarma vymění staré brzdové hadice za nové s odolnější ochranou. Podle zveřejněných statistik Policie ČR, v roce 2020 se v ČR stalo celkem 8 313 dopravních nehod způsobených technickým stavem vozidla, což představovalo 3,3% ze všech dopravních nehod.

Tyto údaje se však mohou lišit od skutečného počtu nehod způsobených technickým stavem vozidla, protože ne všechny nehody jsou nahlášeny Policii ČR. Museli jste někdy na svolávací akci do servisu? A jaké s tím máte případně zkušenosti? Napište nám do diskuse pod článkem, děkujeme!

Máte zkušenosti se svolávacími akcemi kvůli závadám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články