Fotografování nehod má být trestným činem s vysokými tresty

                   

Jistě to znáte. Jedete kolem nehody a mnoho ostatních řidičů musí zpomalit a dívat se, co se stalo. Řada z nich dokonce neváhá vytáhnout mobilní telefon a vše si zaznamenat. Takový je běžný kolorit nejenom u nás, ale i v jiných zemích. Němcům však s tímto již došla trpělivost. Proto se rozhodli pro změnu zákonů a mají v plánu fotografování a natáčení dopravních nehod trestat.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Doplnění již platných zákonů

Nutno říci, že sankce za fotografování a natáčení nehod v Německu již existovaly, a to od roku 2017, kdy došlo ke zpřísnění tehdejších zákonných úprav. Tato úprava však brala v potaz hlavně to, zda konkrétní osoba natáčela nebo fotografovala dané místo nehody a případné oběti. Aktuální úprava byla rozšířena tím směrem, že kromě zákazu pořizování záznamů platí i zákaz případné distribuce a zveřejňování.

V praxi to znamená, že pokud někdo vyfotí nebo natočí nehodu, a to zůstane bez povšimnutí na místě – policisté a další složky záchranného systému mají přece jenom více jiné a důležitější práce, může být stíhán i později, pokud své natočené nebo vyfocené materiály i někde zveřejní.

Sankce jsou tvrdé

Jelikož se má jednat o trestný čin, je také třeba počítat s celkem výrazným trestem. V té mírnější formě můžeme mluvit o pokutě. V té nejtvrdší to může být trest odnětí svobody. A to dokonce na dobu 2 let.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Důvody jsou mnohé. A logické

Snaha eliminovat podobné situace je zcela logická. Nejenom proto, že se řidič během focení a natáčení nevěnuje řízení a může způsobit nehodu. Také velmi často brzdí provoz a tak omezuje plynulý a bezproblémový průjezd místem nehody. Zapomínat ale nelze ani na problémy spojené se zveřejněním, kdy by mohli mít pozůstalí další psychickou újmu z toho, že dané záběry nehod někoho ze svých blízkých najdou na internetu. Často včetně různých komentářů. Dá se očekávat, že dané doplnění stávajícího zákona mnoho lidí odradí od toho, aby si nehody natáčeli, aby je fotili a aby je dokonce i někde zveřejňovali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články