Frajírek zvedl motorku na zadní kolo s přítelkyní na zádech a rozsekal se na maděru: Video

Někteří motocyklisté se vždy budou snažit předvést před svými krásnými spolujezdkyněmi, na tom se asi nic nezmění. Možná by u toho ale mohli znát fyziku základní školy.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

To máte tak. Vaše drahá polovička nemá ani 50 kilogramů a pro vás je extra potěšením slyšet, jak piští strachy, když to na své nové mašině někde pořádně „naklopíte“. Co by člověk pro svoji milovanou taky neudělal, že? Jeden je hned za hrdinu, když všechny ty zatáčky nakonec zvládne a doveze svoji vyvolenou v pořádku domů. Nebo je také za úplného pitomce, když to naopak nezvládne a někde se oba vyklopí. Jeden ukázkový a poměrně vtipný případ bychom tu měli. Tak se na toho nového Rossiho pojďme podívat společně.

K tragédii chyběl krůček: chvilka nepozornosti

Úvodem předesílám, že jsem především rád, že se těm dvěma nic nestalo. Protože se stát mohlo. Stačil by jeden kamion s řidičem, který se právě otočí dozadu pro svačinu (telefon, láhev s pitím), a mohlo být o dva – nutno dodat zcela zbytečné – pohřby mladých lidí více. Protože když vás předjede motocykl (a není to vyloženě skútr 125 ccm), čekáte, že spíše zmizí v dáli, než že by si před vámi nakonec dokonale „ustlal“. Jako se to povedlo této dvojici. A jen díky duchapřítomnosti řidiče s kamerou vše skončilo humorně.

iZdroj fotografie: Police ČR

Co se vlastně stalo? Dokážu pochopit testosteronem přetékajícího mladého muže s krásnou slečnou za sebou, že se chce předvést. Nebyli jsme jiní, ostatně autor těchto řádků celou docházku na střední školu strávil v sedle Jawy 20 Pionýr. Která se tedy na zadní kolo zvedala opravdu obtížně. Respektive vůbec, pochopitelně. Dnešní možnosti mladých mužů jsou však zcela jinde a je to jedině dobře. Tento jinoch se svou vyvolenou to však pravda vzal za trochu špatný konec.

Fyzika z šesté třídy základní školy se hodí i na silnici

Ono kdyby se možná trochu soustředil a spíše to kolo nadzvednul, nebo kdyby byl na tom motocyklu sám… Jenže to jsou samá kdyby. A na ta se v životě, jak známo, nikdy nehraje. Pravda je taková, že kombinace přílišného otočení akcelerátoru spolu se zvednutím předního kola – a okamžitým přesunutím těžiště dozadu – vedla neodvratně k tomu, že motocykl pod oběma „podjel“. Nebudu se zabývat detailními, typicky českými popisnými vyjádřeními, jak a co pod čím ujelo. Spíše se podívejme na prevenci.

Neboli jak podobná videa nevídat. Pokud začneme od hlavních aktérů, rada je stejně jednoduchá jako účinná: pokud máte někoho za sebou na mašině, tak zkrátka na jakékoli zvedání předního kola zapomeňte. Navždy, nadobro. Změna těžiště je tak náhlá a tak razantní, že to nemáte šanci ustát, pokud se vám kolo odlepí jen trochu více od silnice. Navíc většinou vezete někoho blízkého. Ohrozit ho na zdraví nebo na životě je nerozum. A poučení pro řidiče: i když vás předjede motocyklista, mějte oči na „šťopkách“. V 99 % případů za chvíli zmizí z dohledu. V 1 % nikoli. A pak to bude o vaší bleskurychlé reakci. Držíme všem palce!

Zažili jste někdy něco podobného?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články