Francie přitvrzuje. Zvýší daně autům s vysokými emisemi. Ohrožena jsou i SUV

                   

Nejsou to jenom automobilky, které musí snižovat emisní limity svých automobilů. Jsou to také jednotlivé státy, které se snaží zlepšit ovzduší ve své zemi. Pokud si jako metodu zvolí boj proti škodlivým vozidlům, nastane situace, která je stejná jako ve Francii. Tato země se rozhodla, že vyššími daněmi potrestá ty řidiče, jejichž vozy nesplňují stanovené emisní normy.

Daň ve výši 20 000 euro

Nejde o žádné symbolické peníze. Zákon, o kterém se hlasovalo a který v rámci hlasování prošel totiž říká, že každý, kdo má auto, které překračuje emisní normy bude muset zaplatit jednorázovou daň, která činí celých 20 000 eur. Jde o poměrně výrazný nárůst, jelikož tato daň ve Francii existovala už nyní, ale sazba byla stanovena na 12 500 euro. Nyní tedy došlo k výraznému navýšení na sazbu 20 tisíc euro.

Daně se dotknou i vozidel SUV

Většina lidí vidí ve schválení tohoto zákona hlavně snahu snížit počet starších automobilů na silnicích, jelikož ty jsou podle všeho největšími znečišťovateli. Nutno ale dodat i to, že se tato novelizace dotkne i celé řady jiných automobilů. Danou daň často budou muset zaplatit i majitelé velkých SUV se silnými motory s vyšší spotřebou. I ty jsou při přírodu poměrně zatěžující, a tak musí jejich majitelé počítat se zaplacením poměrně vysokého odpustku.

Snaha prosadit alternativní paliva

Není to jenom snaha zlepšit životní prostředí. Zvýšení této daně má ve Francii zajistit také to, že bude stále více řidičů pro různá alternativní paliva. Máme na mysli nejenom čistou elektřinu, ale třeba i hybridní vozy. To ale nebude až tak jednoduché a nutno říci, že se stále najde mnoho těch, kterým se pořád dost možná vyplatí zaplatit 20 tisíc euro než si koupit ekologické auto, které jim nebude vyhovovat. Zvláště, když jeho cena bude v porovnání s auty s klasickými spalovacími motory podstatně vyšší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články