Vzrušující nález: Honil se s policií a musel zmizet i s autem. Chevrolet Corvette spatřila světlo světa po 40 letech

Schovat auto při útěku před policií může být někdy jediné řešení. V případě nádherné Corvetty je celkem jedno, že v té stodole byla o něco déle.

i Zdroj fotografie: S vědomím Junkyard Life
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
i Zdroj fotografie: Chevrolet
Dalších 10 fotografií
Dalších 10 fotografií
                   

Některá zapomenutá auta v různých skladech a stodolách nemají v podstatě žádný zajímavý příběh krom toho, že na ně zkrátka někdo zapomněl. Případně odešel, zemřel, zkrátka nemohl se jim dále věnovat. A ony tam tak stály, roční období se kolem nich střídaly a z některých pomalu odcházel život, až se z nich staly spící připomínky lepších časů. Čekajících na to, až je opět někdo probudí a vdechne do nich život. A pak jsou příběhy, napsané jako přes kopírák z nějakého akčního filmu. Na jeden takový se s námi pojďte podívat.

Corvette C3 byla úžasná, nejen motorem

Jeho hlavní hrdinou je Američan Mike z Birminghamu, známější ve své komunitě jako „Big Block Mike“. A Chevrolet Corvette z roku 1968, po jehož kapotou trůní, jak už mnozí pochopili, „big block“ osmiválec. Tedy nefalšovaných 7 litrů objemu a přesně v této specifikaci také plnotučných 324 kW (441 koní) při 5800 ot/min a 624 Nm kroutícího momentu při 4000 ot/min. Ano, to může mnohým znít jako rajská hudba, při tříválci 1,0 EcoBoost od Fordu pod kapotou (například) Fiesty.

iZdroj fotografie: Chevrolet

Jak se ti dva seznámili? To je také zajímavý příběh. Mike pracoval po svojí střední škole jako „realitní agent“, i když to je velmi vzletné pojmenování pro jeho náplň práce. Všichni známe tyto „agenty s teplou vodou“, v levném obleku z výprodeje by vám prodali cokoli, co jen trochu prodat jde. A Mike tak obíhal domy a byty k prodeji, dokumentoval, domlouval schůzky, zkrátka snažil se nějak vypracovat. A krom obživy měl jeden cíl. Ten cíl byl v obchodě o ulici vedle, vzadu měl nápis „Corvette“ a pod kapotou 7,0litrový osmiválec.

I chudý „agent“ nakonec sehnal peníze

Nakonec se Mikeovi povedlo v roce 1974 dát dohromady 2900 dolarů (bylo to téměř před 50 lety, nezapomeňte) a pro vysněnou „Vettu“ si mohl jít. Od té doby byl častým hostem všech legálních i nelegálních srazů a závodů s auty a jedinci, vyžívajícími se v pravých amerických muscle cars. Jsou sedmdesátá léta ve Státech, Vietnam už skončil, je vám dvacet něco, galon benzínu stojí něco mezi zmrzlinou a svačinou a poldové jsou v klidu, tak co byste jiného dělali, než si totálně užívali život. Mike to neviděl jinak.

iZdroj fotografie: Chevrolet

Trochu jinak to ale viděli zmínění „poldové“, kteří se přeci jen čas od času na nějaký podobný „ilegál“ vypravili, aby si mohli ujasnit, kdo jim v jejich rajonu „loupe perníček“. Čímže nemyslíme český perník pardubický a už vůbec ne ten chemický a vařený. Policisté jen zkrátka chtěli vidět, jak moc rizikové bude nechat tuto „omladinu“ na pokoji, případně se jí dále zabývat. A pochopitelně, vyžadovat dodržování předpisů. I s muscle cars. A tak se stalo, že při jednom takovém ilegálním závodě se dostal Mike do hledáčku policejního vozu a začalo pronásledování.

Honička s policií 1:0, úschovna jistá

Předpokládáme, že americká policie v té době jela v nějaké starší verzi Chevroletu Caprice, případně Fordu Crown Victoria. Proti „nabušené“ Corvettě s více než 400 koňmi pod kapotou a „mladým střelcem“ za volantem nemohli mít šanci, pokud mladík znal alespoň trochu terén. Podle toho, jak to dopadlo, tak znal. Corvetta opravdu policii ujela a Mike udělal tu nejrozumnější věc, jakou mohl: Chevrolet schoval ke známému do stodoly a zvolil na chvíli jiný způsob dopravy. Není důvod dráždit kobru bosou nohou.

Corvette nakonec v té stodole zůstala více než čtyři desítky let. A jak je patrné z videa, i jen pouhé vytažení na světlo nebylo úplně jednoduché. Autu však nic nechybí a není zrezlé, je tedy více než pravděpodobné, že nakonec „big block“ znovu naskočí a 441 plnotučných koní dostane napít. Galon benzínu už sice není za zmrzlinu nebo za jednu svačinu, ale kdo by to u takové červené nádhery řešil. Mike, z kterého se mezitím stal čiperný důchodce, určitě ne. Až mu tohle auto trochu závidíme. V Bruselu by nás za něj dnes ukřižovali, i když by stálo „za hřích“. Co říkáte?

Galerie

Dalších 10 fotografií
Dalších 10 fotografií

Odpustili byste téhle Corvettě její spotřebu, výměnou za zážitky z jízdy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články