I jedno pivo je rizikem. Tělo spaluje pomaleji, než si řidiči myslí

                   

Alkohol za volantem není v naší zemi tolerován. Kdo nemá nulu páchá přestupek, nebo dokonce trestný čin. Mnoho řidičů si neuvědomuje že jejich těla spalují mnohem pomaleji, než si myslí

V naší zemi existuje takzvaná nulová tolerance. To znamená, že řidič musí mít vždy 0,00 promile, jinak páchá přestupek nebo trestný čin. Mnoho řidičů nadýchá hlavně kvůli své neznalosti a nikoliv proto že by chtěli řídit opilí. Velkým problémem je situace, kdy po požití vyjedou dříve než by měli, nebo takzvaný zbytkový alkohol. Jak dlouho lidské tělo vlastně spaluje? Déle, než si mnoho řidičů myslí.

Spálení jednoho nápoje trvá 2 – 3 hodiny

Dát si po obědě jedno pivo je něco, co je pro mnoho lidí rituál. Nutno však říci, že klasická dvanáctka se může v těle člověka spalovat zhruba 2 – 3 hodiny. Velký vliv má nejenom to zda se jedná o muže nebo ženu (u těch se spaluje o něco déle), ale také to, kolik daný člověk váží. Nutno tedy říci, že jedno pivo po obědě znamená že není radno vyjíždět dříve než zhruba ve tři hodiny.

Zbytkový alkohol zůstává i po mírnější konzumaci

Mnoho řidičů si večer vyrazí na pivo a doufají, že si ráno dají sprchu, snídani a jsou takzvaně čistí. I to je velký omyl. Pokud si dá průměrný muž mezi 20:00 – 22:00 čtyři dvanáctistupňová piva, jeho tělo spálí všechen alkohol až zhruba v čase kolem osmé hodiny ranní. Důležitou roli v tomto hraje i tempo pití, jelikož roli hraje nejenom to kdy pít začnete, ale i to kdy s pitím končíte.

Velká party může končit až druhý den

Co taková jedna půllitrová lahev tvrdého alkoholu a k tomu několik piv? Zní to jako dobrá party, ke které však mnoho policistů nebude mít pochopení. Pokud začínáte v 6 večer a končíte kolem půlnoci, můžete stoprocentně počítat s tím, že dopoledne byste na volant neměli ani pomýšlet. Realita je taková, že vystřízlivění spojené s nulou v dechu i krvi přijde až v odpoledních hodinách.

I po jedné skleničce nadýcháte poměrně dost

Kolik přesně? Opět záleží na tom, co přesně pijete. Klasická panák silného alkoholu hodinu po konzumaci zajistí, že můžete nadýchat zhruba 0,27 – 0,3 promile. Pokud si dáte dvanáctistupňové pivo, můžete mít hodinu po začátku konzumaci zhruba 0,3 – 0,4 promile. Sednou za volant chvíli po vypití se tak stává rizikem i když na sobě téměř nic necítíte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články