Index rychlosti pneumatik je nejvíce přehlíženým parametrem

                   

Opět nastává doba, kdy budeme měnit pneumatiky. Ty zimní za letní sadu. S tím u mnoha lidí souvisí i nutnost si nové pneu objednat. V souvislosti s tím se podíváme na jeden celkem důležitý parametr, který je však u většiny lidí zcela přehlížen. Jak proto, že ani nevědí, že existuje, tak proto, že neví, jak si ho správně vyložit. A také často spoléhají na to, že pro jejich běžnou jízdu není třeba na tento parametr ani hledět.

O co jde? Je to index rychlosti pneumatik

Když vybíráme pneumatiky, hledíme jenom na několik parametrů. Je to nejčastěji šířka pneumatiky, je to profil pneumatiky a je to také konstrukce pneumatiky a nakonec průměr ráfku. Toto jsou informace, která následně tvoří charakteristický řetězec, například 195/65 R15. A to jsou informace, které většině lidí stačí. Nutno ale říci, že za tímto označení jsou ještě další, která je na místě brát v potaz.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Za tímto primárně sledovaným značením se nachází ještě kombinace čísla a písmena. Třeba v podobě 91T. O čísle dnes mluvit nebudeme, jelikož tím je index nosnosti. Na něj se zaměříme v jiném článku. Tento je věnován parametru s označením index rychlosti pneumatik. Právě ten je přehlížen častěji, než je zdrávo.

Co index rychlosti pneumatik říká?

Už z označení index rychlosti pneumatik se dá celkem snadno odvodit, čeho se týká. Ano, je to skutečně rychlost, která s danou pneumatikou souvisí. Konkrétně rychlost, kterou dokáže pneumatika bez problémů zvládnout. Neznamená to, že by to musela být rychlost, se kterou musíme dlouhodobě a průměrně jezdit, ale jde o rychlost, které pokud dosáhneme, můžeme mít stále jistotu toho, že ji naše pneumatiky bez problémů zvládnou a nehrozí, že by ztrácela na své pevnosti a jiných vlastnostech.

Zde je vidět, jak je tento parametr důležitý a proč není radno ho podceňovat. I když je třeba říci, že na běžné ježdění v obcích a mimo ně, mohou stačit jakékoliv pneumatiky, tak pokud se rozhodneme vyrazit například na dálnici do Německa a krátkodobě zkusit, co naše auto dokáže, už může být špatná volba pneumatiky problém, který způsobí rizikovou situaci.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Co jednotlivá písmena znamenají?

Index rychlosti pneumatik je často přehlížený také z toho důvodu, že zde není napsána konkrétní rychlost, ale tento index je znázorněný písmenem. Řada lidí tak vlastně ani netuší, co konkrétní písmeno znamená. Proto je zde naše vodítko, které pomůže určit, jaký je index rychlosti pneumatik u sady, kterou vybíráte, nebo kterou máte na svém voze. Přepočet je takový:

  • Q – 160 km / h
  • R – 170 km / h
  • S – 180 km / h
  • T – 190 km / h
  • U – 200 km / h
  • H – 210 km / h
  • V (VB) – 240 km / h
  • ZR – nad 240 km / h
  • W – 270 km / h
  • Y – 300 km / h

Nutno dodat, že toto písmeno je vždy umístěno za indexem hmotnosti, a to primárně proto, že obě hodnoty spolu také úzce souvisí a závisí na sobě. To pouze pro upřesnění dalšího důležitého faktu, který je s výběrem spojený.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Přemýšlejte, jak a kde jezdíte

Pokud jste index rychlosti pneumatiky dlouhodobě přehlíželi, nemusel to být až takový problém, pokud jste jezdili v podstatě předpisově. V takovém případě se dá říci, že jste při výběru až tak velkou chybu neudělali. Jinak tomu mohlo být v případě výkonnějšího auta, které jste čas od času chtěli vyzkoušet naplno. Špatný výběr pneumatik vás klidně mohl ohrozit na životě. Proto při koupi nové sady popřemýšlejte nad tím, jak jezdíte a jakých rychlostí při svých cestách dosahujete. Může se stát, že tento parametr skutečně není nutné brát v potaz, stejně jako může dojít k situaci, že byste potřebovali pneu o něco lepší, než máte teď. Jedině tak si můžete být jisti, že rychlost, které dosáhnete, vaše gumy dokážou zvládnout.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články