Jaguar E-Type je jedním z nejkrásnějších aut historie. Dnes stojí majlant

Jaguar typu E patří prý mezi nejhezčí auta, která kdy sjela z výrobních linek. Mezi sběrateli je navíc velmi ceněný, neboť stojí násobně více než nové luxusní vozy.

i Zdroj fotografie: Jaguar
                   

Březen není jen měsícem jara, je to také měsíc, ve kterém oslavujeme narozeniny jednoho z nejkrásnějších a nejpůsobivějších automobilů své doby. V březnu roku 1961 se totiž začal vyrábět Jaguár E-type, který se okamžitě a nesmazatelně zapsal do historie britské značky.

iZdroj fotografie: Jaguar

E-type byl produkován v letech 1961–1975 a mnoho lidí ho považuje za nejkrásnější automobil historie. Tento model měl vše: „vzhled, výkon i relativní dostupnost.“

iZdroj fotografie: Jaguar

V produkčních letech bylo vyrobeno celkem 72 507 vozů ve třech sériích a pod kapotou jste mohli najít šestiválec či dvanáctiválec s výkonem od 197 kw po 203 kw. S maximální rychlostí 240 km/h se pak také stal nejrychlejším britským sériově vyráběným automobilem roku 1961.

Vyráběl se jako dvou a čtyřsedadlové kupé a také jako roadster

Závodní dráhy byly v této době dominantou především italských závodních aut, a tak pokud chtěl jaguár se svým pro závody upraveným E-typem rozvířit vody se stupínky vítězů, musel začít hubnout a nabírat na síle.

iZdroj fotografie: Jaguar
Redesign Jaguara typu E z roku 2017 (motor)

Proto bylo pro závody vyrobeno 12 kusů modelu lightweight, který shodil přebytečná kila použitím hliníkové karoserie, nebo redukcí váhy v interiéru. Dalším bodem bylo navýšení výkonu na více než 300 koní, s čímž korespondovalo i posílení brzd. Tyto vozy pak závodily např. v Le Mans.

Cena této krásky po 60 letech

Při představení v Ženevě v roce 1961 si za tento vůz jaguár účtoval 2 000 liber, což je v přepočtu na dnešní hodnotu přibližně 44 000 liber (cca 1 345 000 Kč). Za tuto cenu však dnes neseženete ani exemplář ve stavu rezavé a ohlodané kosti.

iZdroj fotografie: Jaguar
Redesign Jaguara typu E z roku 2017 (interiér)

V této době si na excelentní kousek Jaguáru E-type z první série připravte až 240 000 liber (7 320 000 Kč). Hodně nebo málo? To necháme na vás. E-type byl impozantní, a když přišel na svět, setrval ve skvělé formě ve svých produktivních letech i nadále. A přestože se již blíží důchodovému věku, zůstává ve skvělé formě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Tomáš Englas

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vynalezl stroj času a zmizel: Někteří věří, že se Mike Marcum přesunul do 30. let
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě