Čištění interiéru, klimatizace, pilového a prachového filtru má být pravidelnou záležitostí!
Víte, že ve vašem automobilu se denně usazují na čalounění, koberečky, palubní desku a ostatní části interiéru prachové částice, které způsobují dýchací problémy?
Alergeny, které si s sebou do vozu přineseme na oblečení, při delší jízdě zase způsobují pálení očí. Dlouho nečištěné ventilační zařízení a klimatizace rozvíří v kabině vozu bakterie, které se dále množí ve ventilační soustavě díky vlhkosti.
Na tento fakt upozornili britští odborníci spolu s odborníky z evropských autoklubů, kteří následně provedli průzkum v jednotlivých státech Evropy, jak často se lidé věnují čištění interiéru svého vozu. Jednou za dva roky je běžná doba skoro ve všech státech! Ve výsledku svůj vůz, do kterého usedáme téměř denně, čistíme téměř stokrát méně často, než prostory v bytě.
Pravidelné čištění interiéru vozu se doporučuje alespoň jednou za rok
Hraniční doba, aby se interiér vozu nestal nebezpečnou zónou pro zdravé, dospělé lidi, natož pak pro děti nebo astmatiky, je minimálně jednou ročně. Za volantem běžně konzumujeme svačiny, pijeme, používáme kosmetiku a čas od času použijeme kapesník nebo kýcháme. Stěry z volantu a hlavice řadicí páky z celkem dvanácti set vozů zjistily, že se na každém čtverečním centimetru nachází přes 800 různých bakterií. Na té samé ploše záchodového prkýnka jich je jen 80!
Mezi závažné bakterie, usazené na volantu či hlavici řídící si tak v autě běžně vozíme například bakterie Bacillus cereus a E Coli, které způsobují nevolnost a střevní potíže, stejně tak jako stafylokoky způsobující kožní vyrážku a také střevní nevolnost.
Na co se při čištění interiéru zaměřit
Pokud se chystáte k důkladnému čištění vozu sami, věnujte zvýšenou pozornost těmto místům:
- volant
- hlavice řadicí páky
- palubní deska a voliče jízdních režimů
- kliky dveří a víko zavazadlového prostoru
- prostory pod sedačkami a koberečky
- otvory pro výstup vzduchu
- výměna kabinového filtru