Jak daleko dojedete s autem, když vám dojde olej? Zde je odpověď

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Hrozí úplná spotřeba oleje? Možná v případě, že je porušená olejová vana

Lze motorový olej spotřebovat do sucha vlivem ztrátového procesu při běhu motoru? Tato varianta teoreticky možná je, ale zřejmě nikdo nedojde tak až tak daleko. Větší pravděpodobnost je fatální ztráta oleje při poškození olejové vany. Při servisních prohlídkách se totiž správný automechanik zeptá na poslední výměnu oleje, popřípadě si ověří množství oleje podle rysky. Že by se olej měl měnit pravidelně nebo podle najetých kilometrů víme už od autoškoly.

Co se stane, když…

Unikne poslední kapka motorového oleje? To ví přesně moderátor z pořadu Fift Gear, který vypustil olej z Protonu Wira a vydal se na cestu. Tento pokus udělal při natáčení série „Co se stane, když…“.

Olej má za úkol mazat pohyblivé části motoru, chladit, udržovat mastný film na stěně válce. Bez toho hrozí zadření, k čemu dochází takřka okamžitě. Zatímco další úkol, odplavování nečistot, může být bez jakýchkoli hrozných následků ignorován na stovky ujetých kilometrů.

Dnešní motorové oleje zanechávají povlak na všech místech, kudy proudí olej. Opakem je příklad při studeném startování motoru, kdy v nízkých teplotách, třeba i celou minutu, jede motor bez oleje na všech mazacích místech. Ztuhlý olej by v tomto případě motor zatěžoval, zvláště, pokud nemá proměnlivé olejové čerpadlo.

Experiment moderátora na sebe nenechává dlouho čekat, po několika kilometrech se začal ozývat hluk pocházející od motoru. Hluk vydávaly písty, které se dřely o válce a v uložení se začaly viklat.  Zvuk motoru se po chvíli dal přiřadit ke zvuku šicího stroje a v té době moderátor vůz zastavuje. Do této doby se neobjevila nad motorem ani pára! A výsledek akce? Přitavené písty k válcům.

Podle průzkumu tvůrců tohoto dílu se ve Velké Británii každý den zničí na 25 motorů. Aby k tomuto procesu došlo, stačí mít nízkou hladinu oleje, avšak motor se nezastaví nikdy. K tomu dochází díky neopatrným senzorům, sledující hladinu motorového oleje. Olejnička se v těchto případech rozsvítí hluboko pod značkou MIN. Z toho vyplívá doporučení pravidelné, ruční kontroly oleje podle míry rysky.

Zdroj fotografií: Toyota-Europe.com, youtube.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články