Test VW Touareg s motorem V10 TDI. Před mocným velikánem se vyprazdňuje levný pruh, uhýbají i rychlejší

Volkswagen Touareg měl v roce 2004 nejsilnější motor o objemu 5 litrů V10. Jeho výkon i zrychlení byly na tu dobu velmi dobré.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Německá automobilka Volkswagen přišla v roce 2004 s výkonným dieselovým motorem V10, který byl montován do modelu Touareg. Tento silný naftový motor se i navzdory času stále řadí mezi velmi silné a dokáže ohromit i překvapit modernější konkurenci. Tento model s velice výkonným motorem dokáže jet velmi vysokou rychlostí, což dokazuje i video, ve kterém byl Touareg testován.

Test Volkswagenu Touareg V10

YouTube kanál TopSpeedGermany zveřejnil video, na němž testuje oblíbený Volkswagen Touareg s motorem V10 TDI. Test proběhl na německé dálnici s neomezenou rychlostí, takže bylo možné divákům ukázat právě nejvyšší dosaženou rychlost a všechny jiné hodnoty. Přestože byl tento vůz navržen pro přepravu rodin a do určité míry i nákladu, rozhodně svým výkonem ohromí i náročnější řidiče.

iZdroj fotografie: Volkswagen

Výkon tohoto modelu přesahuje 300 koní

Pod kapotou Touaregu je 5litrový naftový motor V10 s výkonem 313 koní. Jeho točivý moment sahá k hodnotě 750 Nm, a i přes svou velikost a relativně vysokou hmotnost Touareg dosahuje překvapivého zrychlení. Z 0 na 100 mu to trvá necelých 8 sekund. To je na tak rozměrný vůz jistě přijatelný výsledek. Řidič testovacího modelu na dálnici s neomezenou rychlostí ukázal i jeho maximální rychlost, která se vyšplhala až na 240 km/h.

Na běžných silnicích je jízda Touaregem velmi pohodlná

Přibližně do rychlosti okolo 200 km/h bylo uvnitř vozidla příjemné ticho. Po překročení této hodnoty však začal hučet vzduch obtékající karoserii automobilu. Jedná se o vyšší model SUV, takže má i značný odpor vzduchu, zejména při rychlé jízdě. Na většině dálnic s maximální povolenou rychlostí však řidič tento problém vůbec nepocítí a bude si užívat velmi komfortní jízdu.

iZdroj fotografie: Volkswagen

Současný model má o něco větší výkon, ale mnohem efektivnější motor

V USA byl Touareg nahrazen novým modelem s názvem Atlas a původní již není k dostání. Dnešní model Touareg má nejsilnější verzi R, která má pod kapotou motor s výkonem 456 koňských sil a točivý moment 700 Nm, což jsou o něco vyšší hodnoty, než tomu bylo u modelu z roku 2004. Velký rozdíl je však v efektivnosti celého vozidla. Současný model má oproti tomu staršímu výrazně nižší spotřebu paliva a také produkované emise. Celá konstrukce motoru je sice složitější, ale také efektivnější.

Zdroj: VWmag, TopSpeedGermany

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články