Co se stane s motorem, když v něm přestanete měnit olej? Vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži

Výměna motorového oleje je jednou z nejdůležitějších servisních prací. Pokud se však olej nemění pravidelně, nebo dokonce vůbec, mohou nastat velké problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Výměna motorového oleje je jedním ze základních a zároveň také nejdůležitějších úkonů údržby. Olej totiž zajišťuje v motoru kromě samotného mazání také chlazení, zabraňuje korozi a při jeho výměně se dostávají všechny nečistoty a usazeniny ven. Je tak potřeba dbát na dodržování intervalů výměny. Jedině tak se dá zajistit bezproblémový chod a maximální životnost celé pohonné jednotky. Zajímavé ovšem je, co se s motorem stane, když se olej nemění vůbec.

Pravidelná výměna oleje

Důležitost pravidelné výměny motorového oleje si uvědomují téměř všichni řidič. Tento typ údržby je nutné dělat v porovnání s některými jinými mnohem častěji. Olej totiž postupem času ztrácí své požadované vlastnosti a zhoršuje se jeho kvalita. V tomto případě příliš nezáleží, jestli jste pouze sváteční řidič, nebo jezdíte v provozu denně. Obecně se názory na intervaly výměny liší, ale ve své podstatě zůstávají stejné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležitá je i výměna olejového filtru

V ideálním případě je dobré měnit motorový olej po 10 000 až 15 000 km. Někteří dokonce udávají až 20 000 km. Pokud však tento počet kilometrů neujedete za rok, i tak jej radši vyměňte. Někteří výrobci udávají dvouletou životnost svých olejů, je tak pouze na vás, kdy se pro výměnu rozhodnete. Důležité je také poznamenat, že stejně podstatná je mimo samotného oleje také výměna olejového filtru, který se může postupem času zanášet nečistotami. V důsledku toho je pak narušena jeho spolehlivá funkce.

Co hrozí při nedodržování servisních intervalů

Lze obecně říct, že překračování servisních intervalů výměny není pro motor vůbec dobré a výrazně se zkracuje jeho životnost. Děje se tak v důsledku zhoršených mazacích vlastností oleje. V motoru pak neustále kolují ty samé saze a nečistoty, které by byly v normálním případě vypuštěny s výměnou. Následně se zvyšuje opotřebení v důsledku zhoršené mazací funkce a možného ucpání některých klíčových kanálků v motoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co se stane, když se olej nevymění vůbec

V případě, že se řidič z nějakého důvodu rozhodne na svém automobilu neměnit motorový olej spolu s filtrem vůbec, ze všeho nejdříve dochází k výše uvedeným jevům. Mimo to riskuje také poruchu turbodmychadla, které je finančně náročné na opravu. V extrémním případě hrozí také samotné zadření motoru, což je úplný konec jeho životnosti. V takovém případě musí následovat velmi drahá oprava, která u starších ojetin může přesáhnout jejich celkovou hodnotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řidiči by si tak měli dobře rozmyslet, jestli chtějí riskovat některou z velmi drahých oprav. V konečném důsledku se mnohem více vyplatí včasná výměna, která není příliš nákladná. Jednou za rok tak provedete investici, která se s jistotou odrazí na celkovém stavu motoru a tedy i jeho životnosti. Při samotné výměně je důležité postupovat správně a dodržet předepsaný typ a množství oleje.

Jak často měníte motorový olej a filtr vy?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články