Jak jednoduše na podélné parkování?

                   

I pro zdatné řidiče může být někdy podélné parkování oříškem. Zvláště, pokud parkujete na rušné silnici, pokud hledáte dlouho parkovací místo a než konečně nějaké najdete, je tam docela málo místa. Pro všechny situace je nutné, zachovat si chladnou hlavu a znát fígl, jak se podaří zaparkovat napoprvé.

Základem bezpečného couvání je obezřetnost

Při každém couvání je nutné sledovat dění kolem vašeho vozu. Sledujte vzdálenost vozů před vámi a za vámi, nezapomeňte sledovat dění kolem sebe a nikdy nezapomeňte použít směrovku, která upozorní řidiče jedoucí za vámi, že chcete parkovat. V rušném městě mějte na paměti, že se kolem vozu můžou objevit chodci a cyklisté.

Když najdete místo, správně si nadjeďte

Parkovací asistenti jsou nepostradatelnými pomocníky, protože mají díky senzorům vychytané přesné místo, kdy stačí už jen zatočit volantem, zařadit zpátečku a trefíte se napoprvé. Chytřejší vozy dokonce sami zaparkují. Ale co dělat, když žádného asistenta nemáte? V první řadě vyhledejte místo, které bude logicky delší, než váš vůz. Pak si najeďte asi metr od boku vozu, stojícího před vaší zvolenou mezerou. Teď už stačí vaše vozidlo postavit na úroveň kol zmiňovaného automobilu před mezerou, kde budete parkovat.

Správné stočení volantu a couvání

Následuje stočení volantu do maximální pozice a zařazení zpátečky. Pro začátek se nebojte couvat opatrně, budete mít jistější pocit, že vše zvládnete. Až budete s vozem, kolem kterého právě couváte, svírat úhel 45°, zastavíte vůz a stočíte volant na druhou stranu. Pouštěním zpátečky vůz vyrovnáte do rovnoběžné pozice s hranou silnice či obrubníku.

Srovnejte si auto tak, abyste mohli dobře vyjet

Pokud stojíte daleko od rovnoběžné pozice se silnicí, několika pohyby srovnejte vůz do lepší pozice. V zásadě platí, že po dosažení správné polohy si necháte stejně velké místo vpředu i vzadu.

Jak zaparkovat bez couvání

Podélné parkování bez couvání je také možné, ale jen za předpokladu, že bude dlouhé na dvě délky vašeho vozu. Tak si snadno zajedete na parkovací místo vepředu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články