Skutečná spotřeba, ne udávaná přístrojovou deskou. Pomocí kalkulačky a vzorce snadno vypočítáte, kolik vaše auto opravdu žere

Jak zjistit skutečnou spotřebu automobilu? Stačí správně měřit a ovládat matematiku pro základní školu.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Většina moderních aut má dnes palubní počítač, který zobrazuje spotřebu paliva udávanou na 100 km. Pokud vozidlo nedisponuje takovým systémem nebo pokud mu řidič nevěří, lze skutečnou spotřebu snadno spočítat. Princip je založený na reálných hodnotách, takže se pomocí něj dá ověřit i pravdivost spotřeby udávané výrobcem. V dnešní době existuje řada aplikací, které spotřebu umí vypočítat, stačí zadat vstupní údaje, které program požaduje.

Udávaná spotřeba může být odlišná od skutečné, to je fakt

Také online funguje poměrně široká škála nejrůznějších kalkulaček. Nicméně stále se jedná jen a pouze o využití jednoduchých výpočetních vzorců. Každý, kdo zvládl matematiku základní školy, si skutečnou spotřebu dokáže vypočítat sám. Jak na to? Chce-li řidič vypočítat spotřebu paliva, musí nejprve naplnit plnou nádrž benzínu nebo nafty a vynulovat kilometrový nájezd. A pak už zbývá jen čekat, nebo přesněji ujet několik set kilometrů, než auto ukáže svou skutečnou žízeň.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Po najetí určitého počtu kilometrů, ideálně v řádu stovek, je potřeba jet znovu na čerpací stanici a natankovat plnou nádrž. V této fázi je třeba zaznamenat (nebo nezapomenout), kolik paliva bylo dotankováno. A jaký je údaj na měřiči nájezdu vzdálenosti. Logika je jednoduchá, je třeba porovnat ujetou vzdálenost mezi dvěma tankováními s množstvím dotankovaného paliva.

Změřit rozdíl tankovaného paliva a nájezd. Hotovo!

„Smysl samozřejmě dává,“ říká expert na ideální jízdu a pořadatel amatérských závodů AmaterCup pan Petr Menzl, „aby řidič jezdil tak, jako obvykle jezdí.“ Co je tím myšleno? „Pokud motorista záměrně jezdí ekonomicky, protože ví, že si měří spotřebu, dostane sice správný výsledek, ale ten nebude odpovídat realitě jeho dlouhodobé jízdy.“ Motorista tak zbytečně klame sám sebe.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

„Stejně tak je třeba dodržet poměr jízdy po městě, mimo město i na dálnici,“ pokračuje odborník. „Pokud řidič jezdí běžně pouze po městě, ale měřit bude nájezd na dálnici, dostane zkreslený, optimističtější výsledek.“ Ten, kdo chce vypočítat spotřebu paliva automobilu, musí vydělit spotřebované palivo ujetou vzdáleností a poté vynásobit získané číslo číslem 100. Pokud auto spotřebovalo 18 litrů benzínu na 200 kilometrů silnice, budou výpočty vypadat takto: 18 / 200 x 100 = 9 l/100 km.

Chce-li někdo vědět, kolik spotřebuje auto na jeden kilometr, je to snadné. Stačí vydělit spotřebu na 100 km stovkou. Ve výše uvedeném případě by to pak bylo 0,09 l/km. Odtud už je jenom kousek k tomu zjistit, kolik stojí jeden kilometr jízdy. A to vynásobením ceny paliva za jeden litr a spotřebou na jeden kilometr. Tedy 0,09 x 35 = 3,15. Při spotřebě 9 l/100 km a ceně paliva 35 Kč za litr vyjde jeden kilometr jízdy na 3,15 Kč.

Jak měříte spotřebu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články