Co dělat, když na české benzínce natankujete palivo špatné či nízké kvality a jak vůbec tento problém zjistit?

Natankovat nekvalitní palivo může každý řidič, aniž by si toho všiml. Je však důležité vědět, jak se tento problém projeví a co v takovém případě dělat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čerpací stanice mají stanovené přísné předpisy, které musí ohledně kvality pohonných hmot dodržovat. Přesto se však někdy může stát, že natankujete benzín nebo naftu, která není dostatečně kvalitní na to, aby dokonale plnila svou funkci. Tento případ se stává stále častěji, protože jednotlivé benzínové pumpy chtějí více ušetřit na úkor kvality paliva, a řidiči se pak zbytečně dostávají do problémů.

Jak poznat špatné palivo po natankování

V případě, že natankujete méně kvalitní palivo, automobil vám to jednoznačně napoví. V takovém případě může dojít například k horšímu startování (v extrémních případech nemusí startovat vůbec), vynechávat za jízdy, kolísání otáček, horší akceleraci a také výrazně vyšší spotřebě paliva. Pokud tedy někdy zpozorujete některou z těchto věcí, nebo dokonce i více najednou, zkuste příště natankovat na jiné čerpací stanici.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro kontrolu stavu paliva se dají využít různé dostupné prostředky. Jedná se například o všemožné rychlotesty, které by vám měly spolehlivě prozradit, jestli je palivo kvalitní, nebo ne. To se dá zjistit také jednoduchou metodou. Stačí nakapat benzín na papír a počkat do jeho úplného odpaření. Pokud se na bílém papíru objeví mastné skvrny nebo černé tečky, jedná se o špatné palivo. Všechny tyto způsoby je však nereálné provádět při každém tankování.

Co dělat v případě, že jste natankovali špatné palivo

V tomto případě se nabízí několik možností. Jednou z nich je například zjištění přesné benzínové pumpy, kde jste natankovali. Pokud má automobil zhoršené některé vlastnosti a nejedná se o nic vážného, zkuste co nejdříve vyjezdit nádrž a natankovat kvalitní palivo. To vrátí váš vůz do správné kondice. V případě, že je natankované palivo tak moc špatné, že nejde automobil ani nastartovat, nezbývá nic jiného, než zavolat odtahovou službu a pak se snažit z nádrže toto palivo dostat pryč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Největší problém s nekvalitním palivem mají nové automobily, jejichž součásti jsou právě na toto náchylné. Při pravidelném tankování vadného benzínu nebo nafty tak hrozí poškození například svíček, palivových filtrů a následně také snížení životnosti jeho čerpadla. Ještě horší případ však nastává, když dojde k poškození vstřikovačů, lambda sondy nebo katalyzátoru. Stal se vám už někdy podobný problém?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články