Jak poznat ten správný čas pro výměnu oleje v motoru a jak to snadno zvládnout svépomocí?

Výměna oleje v motoru je jedna z nejdůležitějších věcí pro jeho dobrý stav. Proto byste ji rozhodně neměli odkládat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý výrobce automobilů udává servisní interval pro výměnu oleje v motoru. Ta je důležitá především z toho důvodu, že olej zajišťuje mazání a chlazení celého motoru, čímž prodlužuje životnost jednotlivých komponentů, se kterými dochází do styku. Při zanedbané údržbě a odkládání výměny oleje může docházet ke zhoršení jeho mazacích schopností, což má negativní vliv na jednotlivé mazané plochy a součástky.

Proč se musí olej měnit?

Olej má kromě mazací a chladící funkce také jednu další důležitou úlohu. Tou je čištění motoru zevnitř. V oleji se hromadí nečistoty, které se do něj motoru dostanou a následně se usazují na spodu olejové vany. Pomocí pravidelné výměny tyto nečistoty dostáváte z motoru pryč, aby se zbytečně více neopotřebovával. Výměna podle servisních intervalů má i tu výhodu, že pokud je něco v motoru špatně, a objevují se v oleji kovové třísky, můžete to začít zavčas řešit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V dnešní době má většina automobilů k dispozici kontrolku, která se vám rozsvítí, až je třeba vyměnit olej. Palubní počítač tento interval vyhodnocuje například podle ujetých kilometrů, času nebo například hodin, kdy je motor v provozu. V některých automobilech však tuto funkci nenajdete, a proto je dobré vědět, kdy je na čase olej vyměnit.

Kdy je ten správný čas pro výměnu oleje v motoru?

Pokud nejezdíte autem příliš často a mysleli jste si, že tak nemusíte měnit olej stejně často, jako ostatní řidiči, jste na omylu. Olej totiž začne stárnout hned v době, kdy jej naléváte do motoru. Je tedy jasné, že i přes nízký nájezd kilometrů jej musíte vyměnit, protože časem ztrácí své schopnosti. Správně by se měl měnit buď po ujetí 15 000 kilometrů, nebo po roce. Neberte ohled na kvalitu oleje, ať už používáte ten nejlevnější, nebo nejdražší, servisní intervaly výměny jsou stejné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě, že nebudete dodržovat tyto pravidelné výměny, odnese to motor vašeho vozidla, který se bude více zahřívat, jeho části budou méně mazané kvůli nižší viskozitě oleje, nebo se budou uvnitř více usazovat a kolovat nečistoty, kterých byste se s výměnou zbavili. Při výměně oleje navíc nezapomeňte současně vyměnit i olejový filtr, který sbírá a ukládá různé nečistoty, čímž udržuje olej v dobré kondici. V případě jeho znečištění nebude schopen tyto nečistoty sbírat a všechny se vrátí zpátky do motoru.

Jak vyměnit olej doma v garáži?

Postup je jednoduchý. Nejprve si dáte auto do roviny, aby vytekl všechen starý olej. Následně si připravíte nádobu na použitý olej a vyšroubujete šroubek na spodu olejové vany. Důležité je si povolit na motoru víčko oleje, aby se dovnitř dostal vzduch a všechen olej vytekl ven do nádoby. Až bude olejová vana prázdná, demontujte olejový filtr a vyměňte jej za nový. Před našroubováním nového filtru potřete těsnění olejem, aby při dotažení neprasklo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po důkladném odkapání stačí už jenom dobře dotáhnout šroubek na spodu olejové nádržky a nalít nový olej. Množství, které se do motoru vleze, si můžete najít buď v příručce vašeho vozu, nebo postupně dolévejte, a sledujte měrku, ne které jsou rysky. Hladina oleje by měla být mezi ryskami. Po nastartování ukazovaný olej na rysce ještě trochu klesne, protože si trochu vezme filtr, tak jej po nějaké době zase zkontrolujte.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články