Jak poznat, že má vaše automatická převodovka problém?

Jak jednoduše poznat, že má vaše převodovka nějaký problém a potřebuje opravit? Rady a tipy čeho si všímat u automatické převodovky a co značí jasný problém.

i Zdorj fotografie: Depositphotos
                   

Automatická převodovka je na trhu s vozidly stále více žádaná. Kdo chce jezdit pohodlně bez řazení a používání levé nohy, sáhne právě po ní. Vozy s tímto typem převodovky jsou složitější, a málokdo u ní pozná problém. Jak tedy jednoduše poznat, že automatická převodovka potřebuje návštěvu servisu?

Automobil řadí ve špatných otáčkách

Tohoto problému si lze snadno všimnout, pokud alespoň občas posloucháte zvuk motoru při jízdě. V případě, že začne vaše auto řadit v jiných otáčkách než obvykle, není to nic dobrého a vaše automatická převodovka má zjevně problém, který by se měl co nejdříve řešit. Čím dříve vyhledáte pomoc mechanika, tím více ušetříte na případné opravě.

iZdroj fotografie: Zdorj fotografie: Depositphotos

Rozjezd po zařazení stupně „Dˮ

Po nastartování motoru, zařazení rychlostního stupně „Dˮ a povolení brzdy, by se mělo auto samo začít pomalu rozjíždět. Nemusíte přitom ani šlapat na plynový pedál. Pokud se vaše auto nehne z místa, s největší pravděpodobností je chyba v automatické převodovce, která potřebuje servis.

Tuhé řazení rychlostních stupňů

Jak jistě každý majitel vozu s automatickou převodovkou ví, i u této převodovky se musí řadit. Nejedná se o řazení jako u manuální převodovky, ale řadí se pouze neutrál, parkovací brzda, zpátečka a rychlost dopředu, označená jako „Dˮ. Pokud si však všimnete, že toto posouvání páky jde najednou hůř, než obvykle, určitě to neberte na lehkou váhu a vyhledejte pomoc autoservisu dřív, než dojde k vážnějšímu poškození celé převodovky. To by se vám totiž mohlo daleko víc prodražit na opravě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na palubní desce se objevuje problém

V případě, že se na palubní desce objeví výstražná kontrolka nebo konkrétní nápis, je to jasným znakem, že je s automatickou převodovkou něco v nepořádku. Důležité je dát si pozor na kontrolku, která může po chvilce zhasnout, a tím oklamat řidiče, že je všechno v pořádku. Proto je dobré nechat převodovku pro jistotu prohlédnout v servisu. Ušetří vám to nejen peníze, ale také se vyhnete velmi nepříjemné situaci, kdy někam spěcháte, a auto vás nechá ve štychu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Správným zacházením s automatem předejdete zbytečným opravám.

Neobvyklé zvuky vycházející z prostoru okolo převodovky

Chyby u automatické převodovky si můžete všimnout i sami bez pomoci servisu. Stačí, když se zaposloucháte do zvuku vašeho automobilu. V případě, že uslyšíte zvláštní zvuky, které dříve auto nevydávalo, je to jasný signál pro preventivní kontrolu. Kdybyste se náhodou netrefili s tímto zvukem do převodovky a bylo to něco jiného, mechanik to brzy zjistí a řekne vám, jak postupovat dál.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články