Jak přesně postupovat při dopravní nehodě v zahraničí? Nechybujte, může vás to stát majlant

Nehody provází cesty autem dnes a denně a nemusí se nám vyhnout ani na cestě do zahraničí, takže není od věci rozebrat si postup.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na silnicích napříč Evropou se během roku stane víc jak milion dopravních nehod, hlavně léto je častým obdobím. Lidé se vydávají do nových míst a nezřídka přeceňují, kolik toho řidičsky zvládnou, navíc nejsou výjimkou krátké výlety jen za nákupy. Jenže i sebekratší výlet vás může dostat do nesnází, takže není od věci se podrobně podívat na to, jak postupovat právě v situaci, kdy se s někým srazíte za hranicemi své vlasti.

Opatrnost na prvním místě

Tato vlastnost je základem každého řízení, a pokud se vydáváte do neznáma, měla by platit tak trojnásobně. Před jízdou svůj vůz vždy kontrolujte  – kapaliny, pneumatiky a celkový stav automobilu. Stejně tak platnost dokladů, jinak zkrátka najděte jiný způsob cestování. Pamatujte také, že každá země má trochu jinou dopravní legislativu a pokuty umí být velmi drahé. Navíc se může stát, že přes zdánlivě klidnou jízdu vás doma bude čekat nepříjemný dopis.

iZdroj fotografie: Pixabay

V případě problému zachovejte klid a rozvahu, nejdůležitější je zdraví všech okolo. Určete viníka, vše pravdivě sepište a vybavte se protokolem o nehodě, který je stejný pro celou EU. Můžete narazit na jazykové verze, struktura je ale stejná. Ne vždy je nutná policie, nicméně její přizvání doporučujeme právě kvůli rozdílným předpisům té které země. Policie proces sjednotí a následně předloží formuláře k podpisu.

Vybavení a spolupráce na nehodě

Reflexní vesta a výstražná světla jsou jedny z prvních nástrojů, které při nehodě vezmete do ruky. Následně se věnujte protokolu, neexistují žádné jiné papíry nebo vypisování „nanečisto“. Čitelnost je na prvním místě a garantuje srozumitelnost, s jazykovými mutacemi si pojišťovna poradí. Uveďte všechno potřebné stran zelené karty a další náležitosti. Čím více informací v tomto protokolu, tím lépe, také si celou situaci nafoťte či natočte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Po této proceduře je načase se postarat o havarovaná vozidla, většina pojišťoven má příslušnou havarijní asistenci. Vyhněte se soukromým službám, jejichž ceny bývají naprosto šílené. Jednejte s nimi jen tehdy, pokud tak přikáže policie nebo s tím bude v pohodě vaše pojišťovna. Nahlášení události nikdy neodkládejte, následujte veškeré pokyny a poskytněte co nejvíce podrobností. Samozřejmě přejeme klidnou jízdu bez potřeby všech těchto rad.

Zdroj: AutoTrip

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články