5 rad, jak dvojnásobně prodloužit životnost vašeho auta. K úspěchu stačí opravdu málo

Každý automobil ujede jiný počet kilometrů v závislosti na řidiči a stavu vozidla. Existuje však několik rad, jak obecně prodloužit jeho životnost i o několik tisíc kilometrů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řidiči se obecně dělí na několik skupin. Jedni mají svůj automobil udržovaný a v perfektním stavu a jiným naopak vozidlo slouží pouze jako dopravní prostředek a příliš času do něj neinvestují. Přestože životnost automobilů závisí na více faktorech, zejména tedy na složitosti a kvalitě, dá se mnohdy značně ovlivnit.

Čtěte pokyny výrobce

Pro každý automobil vydává jeho výrobce doporučený manuál, ve kterém jsou všechny potřebné údaje nejen o samotném vozidle, ale také například o jeho údržbě, pravidelných výměnách a podobně. Přestože do těchto informací řidiči často nakukují pouze v případě potřeby, měli by je alespoň okrajově znát. Dozvíte se tam totiž spoustu užitečných věcí a také budete mít přehled o tom, co a jak ve vozidle správně ovládat.

Pravidelná výměna kapalin

Jedním z nejdůležitějších faktorů z hlediska životnosti (zejména motoru) je pravidelná výměna provozních kapalin, které zajišťují spolehlivý chod, starají se o správné chlazení, mazání a odvádění nečistot z motoru. Řidiči by neměli zapomínat především na včasnou výměnu oleje, chladící a brzdové kapaliny. Co se týče výměny, provozní látky by měly vždy být měněny za výrobcem předepsané typy. Ty mají totiž přesně takové vlastnosti, jaké váš automobil požaduje. Je proto lepší toto pravidlo dodržovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bezprostřední řešení problémů

Pokud se vám zdá, že se na vašem automobilu začíná objevovat nějaký problém, je lepší ho řešit co nejdříve. Mnohdy totiž dochází k případům, že řidiči ignorují začínající problémy a nechají je dojít až do takového stavu, kdy je jejich oprava mnohonásobně vyšší. Dalším problémem je fakt, že od jedné porouchané části mohou postupně odcházet i jiné, s ní nějakým způsobem spojené. Je tedy lepší každou poruchu řešit okamžitě, aby nedošlo k rozšíření problému.

Tankujte pouze kvalitní palivo

Přestože cena pohonných hmot neustále stoupá, o jejich kvalitě se v některých případech bohužel nedá říct totéž. Kvalita benzínu nebo nafty se tak může na jednotlivých benzínových pumpách lišit. Špatné palivo může mít negativní vliv nejen na provoz vašeho automobilu, ale také na jeho životnost. Pokud jste tedy zaznamenali špatné startování, občasné vynechávání nebo větší spotřebu paliva při tankování na konkrétní benzínce, raději se jí příště vyhněte. Kvalitu tankovaných paliv si navíc můžete sami ověřit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snažte se vyhnout krátkým trasám

Krátké trasy nejsou pro automobily, zejména pak ty dieselové, příliš dobré. Pokud se totiž motor nezahřeje na provozní teplotu, nesvědčí to benzínovým ani naftovým motorům. Jedním z důvodů je to, že se olej nestihne dostatečně zahřát a vznikají saze. Je proto lepší minimalizovat jízdy, kdy se teplota motoru nestihne vyšplhat na optimální hodnotu. Tímto způsobem lze prodloužit životnost automobilu i o tisíce ujetých kilometrů. Snažíte se dodržovat některé z těchto rad?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články