Jak řádně skladovat pneumatiky ve sklepě a garáži: Prodlužte jim životnost pevně danými pravidly uložení

Na sebe, či vedle sebe? Do garáže, nebo do kůlny na zahradu? Pár jednoduchých zvyklostí vám zajistí, že po sezoně najdete zimní pneumatiky jako nové.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Právě jsme přijeli z pneuservisu, dole u dveří máme čtyři pneumatiky ještě v originálních „taškách“, přibalených obsluhou pneuservisu na cestu a před námi je otázka, kam je na následující měsíce odložíme. Do garáže, kde už stejně není místo? Do sklepa? A nezkusíme je třeba pověsit na zeď v garáži? Jaké jsou možnosti skladování, abychom pneumatiky našli za necelý rok opět v dobré kondici a zase nám posloužily v zimě? AutoŽivě je tu s radami pro vás.

Rozhoduje místo, tlak, teplota

Volba místa je pro zachování vlastností pneumatik klíčová. Měli bychom je uskladnit především ve tmě, protože světlo gumám škodí a způsobuje jejich stárnutí. Stejně tak by se mělo jednat o suché místo s teplotou ideálně do 15 stupňů, ne více. A vřele také doporučujeme zbavit pneumatiky nečistot, nánosů bahna, stejně jako kamínků mezi vzorky dezénu. To stejné je možno provést i s disky, u nich postačí jemný kartáček (ne drátěný!) a hadřík.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Očištěné a suché pneumatiky je také možno před uskladnění ošetřit konzervačním prostředkem speciálně k tomu určeným. Stejně tak můžeme využít využít speciálních obalů/tašek, určených k uskladnění pneumatik. Nedoporučujeme pneumatiky balit do obyčejných plastových obalů a neprodyšně je uzavírat s ohledem na kondenzaci vody, jež by se mohla projevit na stavu pryže. Pokud jsme pneumatiky z vozu demontovali sami, označíme si křídou každou z nich tak, abychom nasazovali dvě ze stejné nápravy k sobě.

Způsoby uložení pneumatik:

Pneumatiky sundané z ráfků:

  • Pokud uskladňujeme pouze pneumatiky bez ráfků, je možné je postavit kolmo vedle sebe s tím, že jednou za měsíc je pootočíme zhruba o 90 stupňů (zkrátka „o čtvrtku“), aby se zamezilo „prověšení“ na jednom místě.
  • Můžeme je také umístit na speciální stojan opět do svislé polohy nad zemí, kde je budeme otáčet stejně, jako by stály na zemi. Pneumatiky neumísťujeme do horizontální polohy ani je nevěšíme na zeď, došlo by k deformacím.

Pneumatiky nasazené na ráfcích:

  • Pneumatiky obuté na ráfcích můžeme skladovat položené na sobě v horizontální poloze (tzv. „do komínku“)
  • Můžeme je také zavěsit na zeď na speciální držáky nebo popruhy
  • Neměli bychom je naopak na rozdíl od pneu bez ráfků nechávat stát ve svislé poloze, tíha ráfků může pneumatiky deformovat

Jak skladujete pneumatiky po zimě vy?

Zdroj: Autorský komentář Michala Sztolára

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články