Jak s jedním a tím samým vozem najet víc jak milion kilometrů

Vozy, které mají najeto přes 200 000 km, jsou Čechy obvykle považovány za staré. Ovšem dají se najít i stroje, které toho bez problémů zvládnou násobně více.

i Zdroj fotografie: Volvo
                   

Najet s vozem přes 200 tisíc km nemusí být takový problém a jde hlavně o přístup konkrétního majitele. Vystřídali jste za svůj život… kolik aut? Tři? Pět? Deset nebo dokonce dvacet? A teď si představte, že by to nebylo potřeba, že byste nebyli jízdně nijak omezeni a vydrželi s jedním a tím samým vozem. Neuvěřitelné? Jenže Irv Gordon se v roce 2009 zapsal do Guinnessovy knihy s Volvem, které mělo najeto víc jak 3 miliony mil, tedy skoro 5 000 000 kilometrů.

Není nutné sedlat pravidelně na nový vůz

Jeho Volvu mezitím nepochybně naskákaly další statisíce a přitom je v naprosto perfektním stavu. Koupil si ho roku 1966 a brázdí s ním silnice doteď. Přitom takového stavu lze dosáhnout pomocí souboru poměrně jednoduchých pravidel. To první je zcela osobní, tedy koupit si vůz, který můžete mít opravdu rádi. Protože pokud nemáte k autu vztah a je to pro vás „jen stroj“, nikdy se mu nebudete chovat s takovým důrazem, jako když k němu máte osobní vazbu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dále už jsou to ryze praktické věci, které začínají u pravidelné výměny filtru a oleje. Tu provádějte každý rok nebo vždy po ujetí 15 000 kilometrů. Právě tohle je dle Irva klíčové pro delší životnost každého vozu. Další radou je používat výhradně originální díly, což nejspíš nepotěší motoristy, co je vybírají dle ceny. Ale komponenty jiných značek zkrátka nikdy nebudou to pravé, byť dnešní OEM výrobci zvládají precizní „kopie“. No a podobně je na tom olej: „Používejte jednu značku a dopřejte vozu stálou kvalitu,“ radí Irv.

Pravidelnost a důkladnost je klíčem ke všemu

Každý týden, tedy opravdu každý týden, se podívejte vozu pod kapotu. I naprostý laik má umět zkontrolovat provozní kapaliny a všimnout si, zda není někde něco uvolněno nebo poloprázdného. Je to záležitost opravdu na pár minut. Další je pravidelné důkladné mytí vozu. Nejen, že si k němu takhle vytvoříte vztah, ale navíc budete mít opravdu přehled o každé skulince. Voskujte dvakrát za rok a bude i po stovkách tisíc kilometrů vypadat jako v den nákupu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Auto na dlouhé roky je cesta, která potřebuje parťáky, takže se spřátelte s mechanikem a dalšími lidmi, kteří budou váš vůz servisovat. Irv také doporučuje tankovat opravdu kvalitní palivo, používejte proto rušnější čerpací stanice, kde se obsah nádrží často mění a drží úroveň. Pokud se u vašeho auta objeví nějaké problémy, řešte je hned. Nepodceňujte žádné detaily ani drobnosti, všechno může přerůst do mnohem větších vad a poškození.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články