Jak se bránit zlodějům aut v digitální době. Zbystřit by měli majitelé dražších aut

Nová doba přináší nové způsoby krádeže nových typů vozidel a tudíž je potřeba se proti těmto neřádům patřičně obrnit. Jak na to?

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

V jiném článku jsme shrnuli několik metod novodobého kradení vozidel pomocí digitálních technologií. Dneska se podíváme na několik způsobů, jak se proti jednotlivým metodám co nejlépe pojistit, i když technologie není všechno. Absolutním základem je osobní pozornost a nepropadání falešnému dojmu bezpečí, že „tohle se mi přece nemůže nikdy stát“. Hlavně majitelé luxusnějších vozů by měli zbystřit.

Ověřte si účinek signálu, doma ho blokujte

Pokud zamykáte svoje vozidlo, ať už dotekem na dveře nebo tlačítkem dálkového ovládání, vždycky se ujistěte, že signál prošel a že vozidlo na něj skutečně reaguje, ideálně cvaknutím zámků. Signál od vás jako majitele musí mít vždycky odezvu u vozu samotného. Doma pak dbejte na to, aby klíčky byly od vozu dostatečně daleko, případně je blokujte speciálním pouzdrem. Nikdy nepředpokládejte, vždycky si ověřte, že umístění je opravdu bezpečné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jste třeba na zahradě nebo někde poblíž, mějte klíčky ideálně v peněžence s hliníkovým vnitřkem, který udrží signál uvnitř. Stejně tak myslete na zabezpečení domu samotného. Pokud se totiž lupiči nedostanou přímo ke klíčkům, zkusí se vloupat dovnitř, takže jim cestu řádně zkomplikujte, protože si budou vybírat snadné cíle. Ne, nikdy nelze vloupání zcela zabránit, ale lze prodloužit jeho dobu a zloděje tak slušně odradit.

Staré metody i pro novou dobu

Lidé mají sklon mylně předpokládat, že s novou technikou jsou už staré postupy k ničemu. Jenže takový klasický zámek volantu řádně zkomplikuje kradení auta komukoli. Stejně tak se dá fyzicky zablokovat diagnostický port, což znemožní drátové hacknutí. Pokud máte drahé auto, rozhodně se hodí mít přehled o jeho umístění. Systém vás může informovat o nečekaném a neobvyklém pohybu například v případě, že ho zloději chtějí fyzicky odvézt.

iZdroj fotografie: Pixabay

Některé ovladače se dají na noc vypnout, pokud i ten váš, určitě to udělejte, taky zjistěte, jestli má detekci pohybu. Některé z nich, pokud jsou delší dobu v klidu, přestanou vysílat signál, což znemožňuje jeho zachycení zloději. Kamery nebo detekce pohybu nejsou zárukou, že vám nikdo auto neukradne, ale mohou kohokoli slušně odradit. Nakonec nezapomeňte na aktualizace počítačů ve voze, stejně jako aktualizujete vlastní počítač nebo telefon.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články