Jak zjistit, který motorový olej byl historicky v motoru použit? Existují 2 osvědčené způsoby

Výměna motorového oleje je jedním z nejdůležitějších faktorů při zachování co nejlepšího stavu motoru. Typ a značka použitého oleje hraje zásadní roli, proto je dobré ji znát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak zkontrolovat, jaký olej byl dříve v motoru použit? Existuje několik osvědčených způsobů

Jak se říká, motor je srdcem automobilu. Ke své správné funkci však potřebuje několik zásadních věcí. Jednou z nich je kvalitní a vhodný motorový olej. Ten zajišťuje nejen mazání všech vnitřních částí, ale také chlazení, zabraňuje korozi a v neposlední řadě také čistí motor (při výměně se vypustí usazené nečistoty). Z toho důvodů je důležité používat olej doporučený výrobcem. Jak ale po koupi automobilu spolehlivě zjistit, který olej předchozí majitel používal? Ve skutečnosti je to může být velmi jednoduché.

Koupě ojetého automobilu

Při koupi ojetého automobilu je dobré ze všeho nejdříve vyměnit motorový olej. Často se totiž stává, že předchozí majitel nebo přímo i bazar tvrdí, že byl olej měněn nedávno, i když to vůbec nemusí být pravda. Je tak zbytečné riskovat přetahování servisních intervalů výměny, které mohou mít negativní vliv na motor. Současně s ním se doporučuje také nahradit olejový filtr novým. Při výměně je dobré vědět, jaký olej byl používán dosud.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Doufejte v pečlivost automechaniků

Pokud bývalý majitel automobilu nechával měnit olej v dobrém servisu, máte možná vyhráno. Řada automechaniků si při této práci totiž na informační štítek píše nejen datum a počet kilometrů, ale také přímo použitý typ oleje. Pokud tam tedy naleznete označení jako například 5W-30, 10W-40 a podobně, jedná se právě o použitý olej. Může u něj být také napsaná značka výrobce, což je úplně nejlepší. Tento štítek se mimo prostoru pod kapotou může nacházet také na boku dveří u řidiče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Předchozí majitel bude vědět víc

Když tento jednoduchý krok nevyjde, zkuste kontaktovat přímo předchozího majitele. Je totiž dost možné, že si motorový olej měnil sám a jedině on tak ví, jakou značku a typ používal. Pokud ani při tomto kroku neuspějete, budete muset částečně vsadit do loterie. Nejprve si však pečlivě pročtěte originální manuál k vozidlu, ve kterém je udaný přesný typ a značka doporučeného motorového oleje. Ve většině případů tyto rady řidiči dodržují a mění olej pouze za ten samý, doporučený výrobcem.

Jak jste zjišťovali vy, jaký používal olej bývalý majitel vašeho ojetého automobilu?

Zdroj: Motor1
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové