Co právě teď udělat se stěrači, aby vydržely věky: Cenné rady pro dokonalý výhled (nejen) za deště

Stačí málo a už nikdy nezanechají šmouhy, nebudou kvílet při každém setření a budou roky bezvadně fungovat. Nemusíte je předčasně měnit, když dodržíte následující.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stěrače jsou stejně zajímavá „zařízení“. Dvě na první pohled subtilní kovová ramínka a na nich úzké kousky pryže nám mají zajistit výhled z vozu i v době, kdy se venku „žení všichni čerti“. Pozoruhodné je, že dodnes nikdo nic lepšího nevymyslel a podobné stěrače jako u vašeho malého vozu najdete i na oknech pilotní kabiny obřího Boeingu nebo Airbusu. Zajímavé. Rady jak o ně pečovat, abychom je udrželi co nejdéle v ideální kondici přinášíme v tomto článku.

Jak pečovat o stěrače na jaře

Po zimních měsících, kdy stěrače dostaly „zabrat“ mnoho řidičů při prvních jarních deštích zjistí, že čelní sklo po setření vypadá ze všeho nejvíce jako „umělecká“ mazanice se šmouhami. Často nepomůže ani kapalina z ostřikovače a nakonec nezbyde, než stěrače odklopit a opatrně otřít stírátka vlhkým hadříkem tak, aby se odstranily všechny zbytky nečistot a nánosů špíny. To stejné pomůže i čelnímu sklu, pochopitelně za použití prostředků na mytí oken. Na stěrače naopak nenanášíme nic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pečovat o stěrače v zimě

  • v zimních měsících neodtrháváme přimrzlé stěrače, ani je neuvádíme v činnost – v nouzi si můžeme pomoct kapalinou na rozmrazení a počkáme, dokud nejdou volně odklopit
  • kromě opravdu tenkého poprašku stěrači neodstraňujeme sníh z čelního skla, zejména ne těžké a mokré vrstvy
  • pokud to není nutné za jízdy pro výhled z vozu, tak stěrači neodstraňujeme případné bláto ani další nečistoty na čelním skle
  • nikdy nezapínáme stěrače „na sucho“, kromě poškození stěračů hrozí i poškrábání čelního skla

Jak dát stěrače do servisní polohy

Pro snazší přístup ke stěračům a vyvolání servisní polohy existuje u vozů Škoda jeden malý trik: do deseti sekund od vypnutí zapalování stlačte páčku stěračů směrem dolů na déle než jednu sekundu. U ostatních značek naleznete tuto možnost s největší pravděpodobností v infotainmentu vozu.

iZdroj fotografie: Škoda

Stěrače vám vyjedou do servisní polohy k A sloupku a lze je pak snadno odklopit od čelního skla. Nicméně někdy čištění už nepomůže a než mít šmouhy při každém dešti, vyplatí se těch několik stokorun do nákupu nových stěračů koupit. A velmi doporučujeme pokud možno originální výrobek, v bezchybné a tiché funkci se vám veškeré výdaje mnohokráte vrátí.

Vyplatí se podle vás kupovat originální stěrače?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„F-16 je zranitelným cílem pro ruský systém S-300 i letouny Su-35 a MiG-31,“ myslí si americký bojový veterán Davis
Události247.cz
Události247.cz
Dovolená v Chorvatsku se může výrazně prodražit. Při výběru peněz z bankomatu je důležité dbát na konverzi
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Je libo optickou iluzi k prověření vaší pozornosti? Pokud dovedete na fotce najít skrytého ptáka za 7 sekund, jste fakt dobří
adbz.cz
adbz.cz
Nebaví vás neustálá dřina v kuchyni? Přichází čas na pořádné vychytávky