Jak se vyhnout pokutě za rychlost? Řidiči našli spolehlivé řešení, policie ale nesouhlasí

Je možné vyhnout se pokutě za rychlost tím, že řidič udělá SPZ nečitelnou? Ano, kamera pak skutečně vozidlo neztotožní, ovšem legální to není.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Kdo by chtěl uhradit pokutu? Je jisté, že nikdo. Žádný motorista nemá chuť sáhnout do peněženky a platit. Za přestupek, který skutečně spáchal a porušil tím pravidla. Řidiči obvykle až na výjimky odmítají svou vinu, platit za své prohřešky nechtějí. Je možná rozdíl mezi tím, když řidič udělá přestupek nevědomky. A tím, když předpisy porušuje záměrně. Příkladem může být změření rychlosti o pár kilometrů v hodině nad limit na nezpečném úseku.

Motorkáři přišli na to, jak neplatit pokutu za překročení rychlosti

Tam, kde je třeba značka ne úplně viditelná. A tím, když pirát jezdí stylem „dvě stě v městě tři sta z místa“ a hrubě porušuje veškerá nařízení. Někteří lidé tak hledají způsoby, jak se vyhnout placení pokuty. Za tímto účelem se uchylují k různým řešením, včetně těch, která jsou skutečně v rozporu se zákonem. V Polsku nedávno řešili případ, kdy policie zaregistrovala dva motorkáře, kteří si ohnuli SPZ. Důvod byl jasný, ztížení identifikace a nečitelnost registrační značky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skutečnost zaznamenala rychlostní kamera. Když policisté viděli projíždět motorkáře s ohnutými SPZ, začali je hledat. A takové chování se samozřejmě neobešlo bez pokuty a trestných bodů. Zakrývání registračních značek je zakázáno a řidiči mohou být pokutováni v přepočtu 4 000 Kč a 8 trestnými body. Tito řidiči si mysleli, že budou chytřejší než ostatní, a pokusili se tak strážníky oklamat.

Jak a kdy správně používat mlhovky? V opačném případě vám hrozí pokuta a koledujete si o nepříjemnosti s policií

Nevyšlo to, úspěšní nebyli, museli zaplatit vysokou pokutu. Pro zajímavost a srovnání v Polsku platí při překročení rychlosti nad 40 km/h pokuta v přepočtu 5 000 kč a nad 50 km/h 7 500 Kč. Bodově to je pro Poláky za 11 trestných bodů při překročení od 41 do 50 km/h nad rámec povolené rychlosti. Za jízdu od 51 do 60 km/h nad limit obdrží řidič 13 trestných bodů, nejvíce pak 15 bodů za jízdu o více než 70 km/h. Maximum je 24 bodů, než řidič přijde o řidičák.

Pokutě se pachatel nevyhne, i když je značka SPZ nečitelná

U nás je samozřejmě jakékoli zasahování do registrační značky také trestné, podle §125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., zákona o silničním provozu. Pokud by řidič řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost, jde o přestupek. Za tento hrozí ve správním řízení sankce 5 000 Kč až 10 000 Kč a také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Pokud někdo toto riskuje, tak se chce u nás vyhnout postihu za překročení rychlosti. To je za aktuálně za 7 trestných bodů. Od nového roku to bude za 6 trestných bodů a 7 000 Kč až 25 000 Kč. Při překročení povolené rychlosti o 40 km/h a více v obci a 50 km/h mimo obec. Dá se tedy prohlásit, že upravení značky možná spolehlivě zajistí, že řidič nedostane pokutu za rychlost. Přijde ale o papíry a zaplatí pokutu zato, že poškodil a upravil registrační značku.

Zakryli jste si někdy SPZ?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články