Těchto 7 jednoduchých tipů prodlouží životnost vašich brzd o tisíce kilometrů

                   

Rychlost zabíjí

Prudké brždění je pro brzdy úhlavní nepřítel. A čím vyšší rychlost, tím hůř. Zastavení ze 105 km/h opotřebovává brzdy o třetinu více než zastavení z 90 km/h. Kinetickou energii auta v joulech spočítáte vynásobením poloviny hmotnosti v kilogramech druhou mocninou rychlosti v metrech za sekundu. Trochu menší rychlost znamená o hodně méně kinetické energie – a opotřebení brzd, které při své činnosti přeměňují kinetickou energii na teplo.

Plachtěte na neutrál

Plachtění na neutrál je překvapivě snadný způsob, jak se zbavit kinetické energie, která je, jak jsme si vysvětlili, zodpovědná za opotřebení brzd. Pokud například víte, že se blížíte ke sjezdu z dálnice, bude chytré předtím, než začnete brzdit, jet na neutrál a snížit rychlost třeba o 20 kilometrů. Časová ztráta bude minimální, a pokud se v odbočovacím pruhu již řadí auta, tak vůbec žádná.

Brzděte motorem

O brždění motorem toho bylo napsáno jinde již spousta. Výrazně šetří vaše brzdy a například v horských kopcích je vřele doporučené, protože pomáhá zabránit přehřátí brzd.

Faktor paměti

Pokud máte cestu již naježděnou, myslete dopředu na úseky, o nichž víte, že zde ostatní řidiči nepatřičně zpomalují. Jde například o prudké kopce nebo lehké zatáčky. Pokud budete na taková místa připraveni, lépe naplánujete také například předjíždění. I když vás třeba po chvíli takoví řidiči opět nechají za zády, může vás těšit, že jste použili méně paliva a brzdového materiálu.

Dívejte se před sebe

Pokud se naučíte dívat trochu více dopředu a všímat si například červené před vámi, štosujících se aut nebo cokoliv dalšího. Otestovat, jak daleko dohlédnete, můžete tak, že fixou, která se dá snadno smazat, nakreslíte na čelní sklo tenkou čáru a na rovině zaměříte svůj pohled na ni, přičemž pomocí periferního vidění se snažíte udržet auto v pruhu. Pak čáru smažte dříve, než nějakého policistu začne zajímat, pro ji tam máte.

Neopičte se

Mnoho řidičů brzdí jen proto, že vozidlo před nimi brzdí také. Často to ale vůbec není nutné. Nicméně, chce to trochu praxe, než se naučíte doplachtit na neutrál nebo dobrzdit motorem místo dupání na brzdu.

Zbavte se přebytečné váhy

Nevozte zbytečné krámy. Toto samozřejmě neudělá velký rozdíl, ale když například v kufru už týden vozíte tu ledničku, co vám dal kamarád na chatu, už to bude poznat. Krom toho si při případné koupi auta zjistěte, jakou má pohotovostní hmotnost. Čím méně, tím více ušetřeného paliva a delší životnosti brzd.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články